Kobi Kredisi Nedir Kimlere Verilir Şartları Neler?

Kobi Kredisi Nedir Kimlere Verilir Şartları Neler?

Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin genel tanımı olan Kobi, ticari işletme anlamına gelmektedir. Bir Kobi statüsüne sahip olmak için, şahıs firması bile olmanız yeterli sayılabilir. Kobi kredisi adı altında ticari kredi sağlayan bankalar, Kobilere özel uygun faiz oranları ve uzun vade seçenekleri ile kredi paketleri hazırlamaktadır. Hemen her dönemde kobi kredisi paketlerine rastlamanız mümkündür. Yaz paketi, kış paketi, kobi bayram kredisi ve benzeri isimlerde çeşitli kredi paketleri oluşturarak, kobilere finansman sağlayan bankalar, başvuru şartı olarak, başvuru yapan firmanın kobi statüsünde olmasını şart koşmaktadır. Bu yazımızda A dan Z ye kobi kredisi detaylarını ele alacağız.

Kobi Kredisi Nedir, Nasıl Alınır

Kobi özelliği taşıyan firmalara sağlanan kredi paketine kobi kredisi denir. Bu krediye başvuru yapabilmek için, kobi olmanız ve kredi kullanmak için gerekli diğer şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. İster şahıs firması olun veya isterseniz limited şirket, kobi kredisi başvuru yapabilirsiniz. Nerdeyse tüm bankaların mutlaka kobilere özel kredi paketleri bulunmaktadır. Şartlarınız uygun ise, kobi kredisi almak için hiçbir zorlukla karşılaşmazsınız. Talep edilen kobi kredisi başvuru belgeleri ile beraber bankanıza başvurduğunuz takdirde, başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır.

Kobi Kredisi Başvuru Belgeleri

Standart bireysel ihtiyaç kredisi için yapılan başvurularda aranan şartlar, kobi kredisi için de geçerlidir. Ek olarak firmanın kurumsal evraklarına ihtiyaç durulmaktadır.

  • Vergi levhası fotokopisi
  • Ticaret sicil gazetesi
  • Ticari sicil belgesi
  • İmza sirküleri
  • Varsa ortakların imza sirküleri
  • Varsa ortaklık belgesi
  • Son 3 aya ait mali bilanço
  • Kredi notunun uygun olması
  • Banka gerek gördüğü takdirde ek teminatlar isteyebilir ( mevduat veya gayrimenkul ipoteği gibi )

Bu belgeler tüm bankalar için geçerli olan belgelerdir. Çok ekstrem durumlarda, bankanız sizden ek evraklar talep edebilir.

Kobi Kredisi Başvuru Şartları

Bankanıza kobi kredisi için başvuru yapmadan önce, talep edilen belgeleri eksiksiz hazırlayıp, başvurunuzu yapabilirsiniz. Bankalar Kobilerden kredi notunun kredi almak için müsait olmasını ister. Kredi notunuz uygun değilse, kredi alamazsınız. Bu durum tüm krediler için geçerlidir. İlk değerlendirmeye alınan madde kredi skorunuz olacaktır. Diğer başvuru şartları ise, kobi statüsünde olmanızdır. Kobi tanımına uyan bir firmanız varsa ikinci aşamayı da geçtiniz demektir. Eğer devlet destekli kobi kredisi alacaksanız, banka sizden ek belgeler isteyecektir. Özellikle KOSGEB Kobi Kredisi ise, Kosgeb belgelerinin ibrazı istenecektir. Bunun haricinde sizi zorlayacak başka bir başvuru şartı bulunmamaktadır.

 

Kobi Kredisi Veren Bankalar

Yukarıdaki başlıkta belirttiğimiz gibi, tüm bankalardan kobi kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Halkbank, Garanti bankası, İş Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi bankası, İngbank, Şekerbank, TEB gibi bankalardan kobi kredinizi kullanabilirsiniz. Talep edeceğiniz kobi kredisi limiti, bankanın uygun gördüğü miktarda olmalıdır. Aksi halde başvurunuz ret edilebilir veya banka size farklı kredi limiti önerebilir.

Düşük Faizli Kobi Kredisi

Esnafın ve kobilerin en büyük beklentileri, sıfır faizli kobi kredisi alabilmek veya en azından düşük faizli kobi kredisi almaktır. Maalesef Ağustos 2018 itibari ile sıfır faizli hiçbir kredi bulmanız mümkün değildir. Hele ki faizlerin tavan yaptığı şu dönemde, onu unutmanız gerekir. Sadece kobi kredisi değil, ihtiyaç kredisi veya konut kredilerinde de sıfır faizi bulmanız mümkün değildir.

Kobi Kredisi Faiz Oranları 2018

Ağustos ayı içerisinde bankaların kobi kredisi faiz oranları 2018 yılında oldukça yükseldi. %1.59 ila %2.49 arasında değişen faiz oranları ile kredi verilmektedir. Eğer çok aceleniz yoksa, yaz sonuna kadar beklemenizi öneriyoruz. Yıl sonuna doğru bankalar kobi kredisi kampanyaları düzenleyebilirler. Gelişmeleri yine web sitemizden takip edebileceksiniz.

Sıfır Faizli Kobi Kredisi

Şu an için taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, ticari kredi, ipotekli kredi ve diğer tüm kredi paketlerinde sıfır faizi tutturmanız mümkün değildir. An itibari ile sıfır faizli kredi arayıp, zamanınızı boşa harcamayın. Onun yerine düşük faizli kredi veren bankaları araştırın ve size en uygun olan bankayı tercih edin.

Devlet Destekli Kobi Kredisi

Kobi kredisini devlet destekli almak istiyorsanız, biraz daha prosedür ile uğraşmanız gerekecektir. Çünkü devletin onlarca kalem desteği bulunmaktadır. Destek grupları arasında size uygun olan kobi kredisi paketini seçip, başvuru yapmanız gerekir. Her grubun başvuru belgeleri ve şartları farklı olduğu için, krediye başvurmadan önce başvuru şartlarının size uygun olup olmadığına bakmalısınız. Devlet destekli kobi kredisi faiz oranları oldukça uygun olup, vade seçenekleri çok daha esnektir. Bunun için web sitemizde arama yapıp,  yayınladığımız diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir