1 Dolar Kaç TL? Güncel Dolar Kuru

1 Dolar Kaç TL? Güncel Dolar Kuru

Vatandaşın bu sıralar en sık sorduğu soru olan 1 dolar kaç TL sorusu gündemden düşmüyor. Güncel dolar kuru hakkında internet siteleri bile artık veri vermemeye başladı. Çünkü dakikada artış göstermekte olan dolar kurunu sistemler bile hesaplayamamaktadır. 1 dolar 6.40 liraya kadar yükseldi ve yarım saat içerisinde 6.20 liraya düştü. 10 Ağustos 2018 sabah saatlerinde ise 5.90 sınırında gezinmekte olan dolar kurundaki dengesizlik, maalesef iliklerimize kadar hissedilmektedir.

Doların Yükselişi

Doların yükselişini Amerikalı Rahip olayına bağlamak çok basit olur. Olayın rahip olmadığını anlamak için biraz kafamızı kaldırmamız yeterlidir. Üretimi olmayan bir toplumun bu denli dışa bağımlı olması demek, ekonomisinin zayıf temellere dayandığının bir göstergesidir. Doların yükselişini tek bir nedene bağlamak saflık olur. Yabancı yatırımcıya güven verilmemesi, adalet sistemindeki bozukluk, yanlış yatırımlar, devletin neredeyse tüm mal varlıkların yabancılara satılması ve ithalata dayalı bir yaşam tarzı nedeni ile bu günlere geldiğimiz açıktır.

Dolar Yükselir mi?

Merkez bankasının dolara müdahalesi, yapılan siyasi söylemler ve benzeri uygulamalar doları kesinlikle düşürmez. Çok geç olmadan piyasalara güven verilmelidir. Özellikle yabancı yatırımcıya güven verilmesi gerekir. Türk adalet sisteminin bağımsız olduğu ve yabancı yatırımcıların güvende olduğu açıklanmalıdır. Aksi halde doların yükselişi devam edecektir. Buna hiç bir şey engel olamaz. Konuyu basit bir rahibe bağlayıp dramatize etmek ahmaklık olur.

Dolar Düşer mi?

Şu ortamda ve ekonomik verilerde doların düşmesi mümkün görülmemektedir. Çünkü ortada alınan bir tedbir ve uygulama görülmüyor. Sadece söylemler ile dolara müdahale edemezsiniz. Merkez bankasına baskı yapılması doları düşürmez. Aksine dengesini bozar. Global ekonomide kabadayılık sökmez. Bunu kesin ve net anlamamız gerekiyor. Onların doları varsa, bizim de Allah’ımız var söylemi oldukça basit bir söylemdir ve hiçbir şekilde ekonomide itibar görmez.

1 Euro Kaç TL

Dolar ile beraber Euro para biriminde de artış görülmektedir. 7 TL sınırını aşan Euro karşısında, Türk Lirası hızla değer kaybetmektedir.

TL Değer Kaybı

Sadece dolar ve Euro değil, Gana Parası karşısında bile %10 değer kaybeden Türk Lirası, son 1 ay içerisinde %30 değer kaybına maruz kalmıştır. Konu doların artması, rahip Brunson olayı veya dış güçler değildir. Esas konu Türk Lirasının değerinin kaybolmasıdır. Çare üretimdir, çare ılımlı siyasettir ve çare dış dünya ile paralel ilerlemektir. 2019 dolar tahmini ayrıntılarını alakalı konumuzda bulabilir siniz. 2019 yılına ait tüm ekonomi haberleri alakalı sitemizde yayınlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir