2019 Yılı Hayvan Alımı Hibeleri

2018 Yılı Hayvan Alımı Hibeleri

Devlet destekli hibeler arasında en çok talep görenler arasında, hiç şüphesiz 2018 Yılı Hayvan Alımı Hibeleri gelmektedir. Çiftçiler ve hayvancılık ile geçimini sağlayan kişilerin merak beklediği hayvan alımı hibeleri açıklandı. Hayvan Alımı Hibeleri 2018 ve Hayvan Alımı Hibesi Başvurusu hakkında sıkça sorulan tüm soruları derledik ve bu konuda mini bir rehber hazırladık.

Hayvan Alımı Hibesi Nedir?

Hayvan alımı hibesi; Devletin tarafından yetkilendirilen Bakanlıklar aracılığı ile çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan esnafa, karşılıksız ve geri ödemesiz şekilde sağlanan maddi destektir. Bu hibe desteklerini almak için, bazı kriterleri yerine getirmeniz ve devletin ön gördüğü şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Hayvan Alımı Hibeleri Hakkında

Hayvan alımı hibeleri deyince, aklınıza sadece küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık gelmesin. Arı yetiştiriciliğinden ipek böceği yetiştiriciliğine kadar pek çok alanda devlet desteği almanız mümkündür. Onlarca hayvancılık kategorisinde devlet desteği ya da hayvancılık hibesi alabilirsiniz.  300 küçükbaş damızlık koyun hibe projesi başta olmak üzere, her hayvancılık hibesinin belli başlı şartları vardır. Örneğin bu hibe kapsamında, devlete arazinizi ipotek vermeniz gerekir. Bu ve buna benzer şartlar, her hibe için değişebilmektedir. Bakanlığın web sitesinden tüm hibelerin detaylarına ulaşabilirsiniz.

2018 Yılı Hayvan Alımı Hibeleri şartları

Hayvan alımı hibe şartları aşağıdaki şekildedir:

  • ÇKS – Çiftçi Kayıt Sistemi – üyesi olanlar Hayvan alımı hibelerine başvuru yapabilmektedir.
  • 300 küçükbaş damızlık hayvan alım hibesinde ise, arazi tapunuzun ipotek edilmesi şartı vardır.
  • Başvuru yapan kişinin 18 yaşından büyük ve 41 yaşından küçük olması gerekmektedir.
  • Devletin istediği özelliklerle ve Bakanlığın oluşturduğu özelliklerde hayvan bakım alanına sahip olmanız gerekmektedir. Bu alanların ölçüleri, sağlığa uygunluk şartları, ısıtma ve soğutma sistemleri, ışıklandırmaları ve daha birçok özellik şartnamede belirtilmiştir.
  • 2018 hayvan alımı hibeleri kapsamında 300 damızlık koyun hayvan alımı bulunur.
  • Başvuru tarihinden önce hayvan alımı hibesi için başvuru yaptıysanız ve kullandıysanız, yeniden hayvan alım hibesi için başvuru yapamazsınız. Herkese tek hak tanınmaktadır. Böylece daha çok kişinin bu haktan faydalanması amaçlanmaktadır.
  • Hayvan alımı hibesi için başvuru yaparken, çalışma durumunuzun esnaf olması gereklidir. Sadece esnaf olarak çalışan ve esnaf belgesine sahip kişiler bu hibeden faydalanabilir.
  • Farklı işlerde çalışıp, SGK girişi olanlar bu hibeye başvuru yapamazlar. Hayvan alım hibesine başvuru yapan veya yapacak olan kişinin geçimini hayvancılık ile sağladığını belge ile ispat etmesi gerekir. Değişik iş kollarında faaliyet gösterip, hibe başvurusu yapanların başvuruları ret edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir