400 TL Anne Yardımı Desteği

400 TL Anne Yardımı Desteği

Çalışmayan ama bebek sahibi olan anneler için sağlanan devlet destekli anne yardımı için başvuru yapan, binlerce anne için kapsamlı bir rehber hazırladık. 400 TL Anne desteği alabilmeniz için yapmanız gereken, anne desteği başvuru şartları ve anne yardımı parası hakkında tüm detaylara bu yazımızdan ulaşabileceksiniz. Annelerin istihdamı ve ekonomik şartlar altında ezilen tüm anneler için hazırlanan bu destek paketinde, bebek sahibi olup ta çalışmak zorunda olan anneleri kalkındırmak hedeflenmektedir. Çalıştığı için çocuğuna bakamayan ve bunun için bebek bakıcısı tutan anneler için müjdeli haber geldi. Buna göre devlet, bebek bakıcısının sigorta primini 18 ay süresince ödeyecek ve ayrıca ek 400 TL anne yardımı verecektir. Anne destek yardımı için başvuru nereye yapılır, 400 TL anne desteğinin içeriği nedir diye merak edenler için işte yanıtlar.

Annelere 400 TL yardım şartları nelerdir?

400 TL anne desteği alabilmeniz için şu şartlara sahip olmanız gerekmektedir:

  • 24 aydan küçük ve 60 aydan büyük olmak şartı ile 2 – 5 yaş aralığında çocuk sahibi olmalısınız.
  • İşkur’un sisteminde işsiz olarak kayıtlı olmanız gerekmektedir.
  • İşkur’un verdiği işbaşı eğitimi ya da mesleki eğitimlerinden her hangi birine katılmış olmanız şarttır.

İşkur işbaşı eğitim programlarına katılım şartları nelerdir?

Öncelikli ilk şart, İşkur eğitimlerine katışmış olmanızdır. Bu yardımı alabilmeniz için ilk kural budur. İşkur sisteminde işsiz olarak kayıtlı olmanız ve bu programlardan birine katılmanız yeterli olmaktadır. Eğitim programı başvurularınızı İşkur web sitesinden yapabilirsiniz. İnternetten başvuru yapamıyorsanız, yaşadığınız şehrin İşkur müdürlüğünden yapabilirsiniz. İşkur işbaşı eğitim programı şartları aşağıda şekilde listelenmiştir.

  • 15 yaşından büyükler başvuru yapabilir.
  • Bebek bakıcısı ile her hangi bir akrabalık bağının olmaması gerekir.
  • Bu program kapsamında bebek bakıcısı primleri 18 ay boyunca devlet destekli olarak ödenmektedir. Bakıcı maaşları asgari ücret kapsamındadır. Bu desteğin haricinde ise annelere 400 lira ödenmektedir.

İşkur mesleki eğitim kurslarında aranan şartlar nelerdir?

İşkur meslek eğitimlerine katılıp, İşkur sistemine işsiz kaydı yapmanız durumunda 400 TL anne desteğinden faydalanabilirsiniz. Bakıcı desteği ve 400 TL anne yardımı alabilmeniz için sadece bu şartları yerine getirmeniz yeterli olacaktır. Oldukça kolay prosedürü vardır. İstenilen şartlara uygun bir anne ise, 400 TL devlet destekli anne yardımı almanız için, hemen İşkur web sitesinden ya da İşkur müdürlüklerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

İşkur 400 TL desteği için başvuru nereye, nasıl yapılıyor? Başvuruda istenen belgeler nelerdir?

Başvurular İşkur web sitesinden – iskur.gov.tr – ya da İşkur bölge müdürlüklerinden şahsen yapılmaktadır. Çocuğunuzun bir bebek bakıcısı olduğunu ispatlayan gider faturası ile beraber İşkur sisteminde işsiz olarak kayıtlı olmanız, başvuru için yeterlidir. Ayrıca ek olarak İşkur eğitimlerinden her hangi birine katılmış olmanız şartı bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir