Asgari ücret ile geçinme yöntemleri

Asgari ücret ile geçinme yöntemleri

Bu yazımızda size sihirbazlık yapmayı öğretemeyeceğimize göre, kendimizce birkaç tavsiyede bulunacağız. Çünkü asgari ücret ile geçinme 2018 yılı için adeta sihirbazlık yapmaya benzemektedir. Bu konuda açıkçası yapacak pek bir alternatif olmasa da, en azından hayatta kalabilmeniz için birkaç yöntem uygulamanızı önereceğiz. 1604 olan asgari ücret ile 4 kişilik bir ailenin geçinmesi mümkün görünmemektedir. 1 asgari ücretin 4 kişilik aileye yetmesini tartışmayacağız elbette, çünkü bu mümkün değildir. Onun yerine, bir ailede en azından 2 asgari ücretli varsa, bu parayla nasıl hayatta kalınabilir ondan bahsedeceğiz.

Asgari Ücret Ne Kadar 2018

Asgari ücret 2018 itibariyle 1604 liradır. Bu minimum ücret tutarıdır. Bazı işyerleri bu ücreti 2000 – 2500 liraya kadar çıkarabilmektedir. Bu tamamen işletmenin inisiyatifindedir. Asgari ücrete zam yapılması şu an için söz konusu değildir. Hükümetin böyle bir adım atması konuşulmamaktadır. Umut ediyoruz, yakın zamanda asgari ücrette iyileştirmeler yapılacaktır.

Asgari Ücret İle Ev Geçindirme

1600 lira ile ev geçindirmenin sihirbazlık olduğundan bahsetmiştik. Peki biraz gerçeğe dönersek, bunu başarabilen var mıdır acaba? İstanbul’u ele alalım. En düşük ev kirası 750 lira diyelim. Isınma, telefon, su, elektrik gibi sabit giderleri 250 liradan hesaplayalım. 1000 TL yemeden içmeden gitti. Elimizde 600 lira kaldı. Bu 600 lira ile 1 ay boyunca geçinmenin yollarını aramaktan, vatandaşın psikolojisi bozuldu. Birde çocuklu aile olduğunu düşünürsek, açlık sınırının da altında bir ücret ile hayatta kalma mücadelesini rahatlıkla görebiliriz. Bir ailede en az 2 ücretli çalışanın olması şarttır. 1 maaş ev giderlerine, diğer maaş işe karın tokluğu ile yaşamak için zaruridir. Aksi halde bu ailenin hayatta kalabilmesi maalesef mümkün değildir. Asgari ücret ile geçinme 2018’de mümkün değildir.

Asgari Ücret İle Tasarruf Yapma

Birde üstüne üstlük tasarruf yapmak isteyenler varsa, onlara tavsiyemiz tüm masrafları kısmalarıdır. Örneğin yazın konserve yapıp, kışın tüketilebilir. İkinci el pazarlarından veya ucuz semt pazarlarından giyim ihtiyacını giderebilirsiniz. Sosyal hayat, tatil gibi kavramları unutun. Bu kavramlar, Asgari ücret ile geçinme 2018 yılı için yasaklı kelimelerdir. Kışın ısınma ihtiyacınızı tek odada giderin. Çok fazla elektrik yakmayın. Yakın mesafelerde toplu taşıma kullanmayın. Yürüyüş yapın. Kredi kartına kesinlikle borçlanmayın.

Asgari Ücret ile Nasıl Geçinilir?

Bu sorunun cevabı kesin ve nettir. Geçinilmez! 1600 lira ile 4 kişilik aileyi bırakın, tek kişilik birey bile geçinemez. Hele kirada oturuyorsa imkânsızdır. Kendi evi olsa bile geçinmesi çok zordur. Kendi evinde oturan asgari ücretli, açlık sınırında yaşar. Asgari ücret ile geçinme 2018 yılında survivor gibidir. Yaşama tutunmak isteyen ve bu yarışı kazasız belasız bitirmek isteyen yarışmacılar ile aynı durumdadır. Allah tüm asgari ücretlilere güç ve sabır versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir