ATM Sorunları

ATM Sorunları

Bankaların ATM cihazları, finansal ihtiyaçlarımız ve bankacılık işlemlerimiz için çok pratik araçlardır. Bize en yakın ATM’den nerdeyse bankada yapabileceğimiz tüm işlemleri kolaylıkla yapabiliyoruz. Çok acil bir işlem için ATM’ye gittiniz, o gün bu işlemi kesinlikle yapıp tamamlamanız gerekiyor ama ATM cihazının yanına vardığınızda, ATM’nin sorunlu olduğunu gördüğünüz ve işlemenizi yapamadınız. Çok sinir bozucu bir durum değil mi? Size en yakın diğer ATM ise 20 KM uzakta ise, bu durum daha da kötü olur. Olası ATM Sorunları listemizde birkaç bilgi vereceğiz. Ki bunlar olağan durumlardır ama bazı istisna durumlarda, cihazın tamir edilmesi saatlerce zaman alabilmektedir.

ATM’lerde karşılaşılan Sorunlar

ATM Para Sıkışması

Bunların en başında gelen sorun, ATM’de para sıkışması sorunudur. Sizden önce kullanan birinin para yatırma işlemi sırasında, ATM para yatırma haznesine para sıkıştırması, cihazı saatler boyunca kullanım dışı bırakabilir. Bankayı aramanız, teknik yetkili yönlendirmeniz ve cihazın tamirini sağlamanız gerekebilir. ATM Sorunları listesinin başında bu durum gelmektedir.

ATM’de Para Bitmesi

Çok acil nakit ihtiyacınız oldu, ATM’ye gittiniz, kartınızı taktınız ve nakit çekim düğmesine bastınız. Sonuç? Şu anda hizmet veremeyiz. Lütfen daha sonra deneyiniz. İyi ama benim şu an ihtiyacım var? Yapacak bir şey yok. Lütfen daha sonra deneyiniz. İkinci olası ATM Sorunları olarak bunu söyleyebiliriz.

ATM Yazılımı Sorunu

İşte bu sorun, çözülmesi en zor olanıdır. Eğer ATM’nin yazılımı yani sistemi kafayı yemişse, komple yeniden başlatılması ve teknik birimlerin müdahalesi gerekir. Bu sorunun düzeltilmesi için acilen bankanızı arayıp, konum bildirmeniz gerekir.

ATM Kart Yutma

En sık yaşanan sorunlardan biridir ATM’nin kart yutması. Bu durum ile karşılaştığınız anda yapmanız gereken 2 şey var. Hemen bankanızı aramak ve ATM nin başından ayrılmamak. Bankanızın talimatlarını dinleyerek işlem yapmalısınız

ATM Kart Kopyalama

Özellikle son yıllarda hepimizin başına gelebilecek bir durumdur. Hırsızların yeni yöntemi olan kart kopyalama yöntemi ile hesabınızdan para çekilebilmektedir. Bunun farkına varmanız zor olabilir ama ATM cihazını kullanırken kart haznesini elinizde kontrol edebilirsiniz. Garip bir durum sezerseniz hemen bankanızı ve polisi arayabilirsiniz.

Ortak ATM Kullanımı

Bulunduğunuz konumdaki ATM’de sorun varsa, size yakın başka bir bankanın ortak ATM’sini kullanabilirsiniz ama yapacağınız banka içi işlemleri ortak ATM lerden yapamayabilirsiniz. Çünkü bazı kısıtlamalar olabilir. Ve işlem ücreti komisyonları, 2 kat daha fazla olabilmektedir. Bunu göze alıyorsanız, Ortak ATM Kullanımı yapabilirsiniz.

Bana En Yakın ATM

Bankaların mobil uygulamaların ve internet şubelerinin neredeyse hepsinde ATM bulma bölümü vardır. Konum özelliğini açıp, bana En Yakın ATM linkinden, bulunduğunuz bölgedeki ATM leri listeleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir