Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulaması

Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulaması

Özellikle son bir kaç yıldır uygulamaya konulan e-haciz uygulaması nedeni ile hesabına haciz konulan milyonlarca kişiden biri iseniz, bunu öğrenmeniz çok kolaydır. E-haciz sorgulama yöntemi ile hesabınızda her hangi bir bloke olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Hesabınıza haciz konulduğu zaman, size bir bildirim gelmez. Ne banka tarafından, ne de haciz işlemini uygulayan kurum veya şirket tarafından. Sessiz sedasız bir şekilde uygulamaya konulur.

E-Haciz Nedir?

Son yıllarda uygulanan e-haciz hakkında sıkça sorulan sorulardan biri de, e-haciz nedir sorusudur. Devlet kurumlardan birine, özellikle maliye bakanlığına olan ödenmemiş borçlardan dolayı, borçluların mevcut banka hesaplarına e-haciz konulmaktadır. Borçlu tutarın miktarı kadar hesaplarda bloke uygulanır. Bu sisteme e-haciz denir. Yasal takibe giren maliye borçları, vergi borçları ve benzeri tüm devlet kurumlarına olan borçlar için uygulanmaktadır. Özel şirketlerin, bankaların ve şahısların haciz işlemleri e-haciz kapsamında değildir. Bu borçlu işlemlere normal haciz uygulanmaktadır.

Haciz Neden Koyulur?

Devlete olan borçlarınızdan dolayı e-haciz koyulur. Nasıl ve ne zaman konulduğunu ancak banka hesabınıza girip, blokeli tutarı gördüğünüz zaman anlayabilirsiniz. E-haciz kaldırma işlemini aşağıda anlatacağız ama kısa bir bilgi vermek isteriz. E-haciz kaldırma işlemi, sadece borcun tamamı ödenerek yapılabilmektedir.

E-Haciz Sorgulama

Maliye Bakanlığı veri tabanını sorgulayan e-haciz sistemi, adınıza ve adınıza kayıtlı bir banka hesabına haciz olup olmadığını sorgulamaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-banka-hesaplarina-uygulanan-elektronik-haciz-sorgulama adresinden e-haciz sorgulama işlemini yapabilirsiniz. TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapıp, sistemden sorgulama yapmalısınız. Banka hesabınıza haciz varsa, sorgu ekranında bunu göreceksiniz. Adınıza veya size ait her hangi bir banka hesabına haciz yoksa “ADINIZA DÜZENLENMİŞ AKTİF HACİZ BİLDİRİSİ BİLGİSİ BULUNMAMAKTADIR. “ uyarısını göreceksiniz. Bu, her hangi bir haciz yok anlamındadır.

Üzerimde Haciz Var mı?

E-devlet üzerinden yapılan haciz sorgulamaları, sadece maliye bakanlığını kapsamaktadır. Özel kurum borçları, banka borçları ve diğer borçlar e-haciz kapsamına girmez. Üzerinizde haciz olup olmadığını anlayabilmeniz için, banka hesabınızı kontrol edebilirsiniz. Veya bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp, bunu öğrenebilirsiniz. Özel haciz işlemleri, e-devlet üzerinden sorgulanamaz.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Tabi ki borcunuzu ödeyerek e-haciz işlemini kaldırabilirsiniz. Bunun başka hiçbir alternatifi bulunmamaktadır. Bankaların e-haciz kaldırma yetkisi bulunmaz. Rica ile bu sorunu çözemezsiniz. Hiç bir banka, devletin ödeme emrine ve uygulamasına karşı çıkamaz. Bu, kanunlar ile sınırlıdır. Borcunuzu ödedikten 72 saat içerisinde e-haciz kaldırılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir