Borcu Erken Ödemenin Artıları ve Eksileri

Borç kötüdür 🙂 Bunu hepimiz biliyoruz. Buradaki mantıklı hareket, tüm borçları en kısa sürede geri ödemek değil mi? Çok hızlı değil. Bazı durumlarda, erken borç ödemek, bu kadar para kazandırmaz. Zorunlu olmadan önce borcunu ödediğiniz artı ve eksilere bir göz atalım.

Binlerce türk lirası faizten tasarruf edersiniz

Faiz ödemeden borç alamazsın. Ayrıca faiz ödemeden kredi kartı bakiyesi taşıyamazsınız. Ve ne kadar uzun zaman borçlusun, o kadar fazla faiz ödeyeceksin. Diyelim ki bir araba satın aldığınızı 25.000 $, ve 60 bin krediyle yüzde 3 faizle 20.000 $ ödünç al. Bu, beş yıl boyunca 1,500 türk lirasıdan fazla faiz ödemesi anlamına gelebilir. Ne israf, değil mi?

Yani bir araba kredisi veya kredi kartı borcu olsun, ne kadar çabuk silerseniz, faiz ödemelerinde o kadar tasarruf edersiniz ve bakiyeye bağlı olarak, bu yüzlerce hatta binlerce türk lirası anlamına gelebilir. (Ayrıca bkz: İnanılmaz Bir Borç Miktarı Ödenen Kişilerden 15 Tavsiye )

Kredi faizi erken ödersem ne olur?

Kredilerin çoğunda, ne kadar faiz ödeyeceğinizi ve her ay ne kadar para ödeyeceğinizi belirleyen bir “itfa programı” adı verilen bir şey vardır. Birçok krediyle – özellikle ipoteklerle – ilk yıllardaki faizlerin çoğunu ve daha sonra çoğunlukla anapara ödersiniz.

Örneğin, yüzde 5 faiz oranıyla 300.000 türk lirasılık 30 yıllık bir krediniz olduğunu varsayalım. Bu kullanışlı amortisman hesaplayıcısını kullanarak , ayda 1.610 türk lirası ödeyeceğiniz anlamına gelir. (Basitlik amacıyla, bu hesaplamaya vergi ve sigortayı dahil etmiyorum.) Tipik bir itfa planı, faiz ödemelerinde ayda 1.250 türk lirası ödeyeceğinizi gösterir. Ancak borç verme süresinin sonuna doğru faiz ödemeleriniz çok daha düşük. Kredi için üç yılınız kaldığında, ayda 200 $ ‘ın biraz üzerinde bir miktar ödeyeceksiniz ve oradan düşmeye devam edecek.

Kredi vadesinde oldukça geç kalırsanız, kredinizi erken ödemek için önemli bir finansal avantaj yoktur. Bu noktada pratik olarak faizsiz para ödünç alıyorsunuz, bu yüzden paranızı elinizde tutabilir veya başka bir şey için kullanabilirsiniz. (Ayrıca bakınız: Sormaya Çok Utandığınız 5 Borç Yönetimi Sorusu )

Başka şeyler için para kazanıyorsun

İpoteğiniz ayda 1.500 türk lirası. Araç ödemeniz ayda 200 ABD Dolarıdır. Öğrenci kredisi ödemeniz 180 türk lirası. Kredi kartı bakiyenizde minimum ödeme 250 ABD Dolarıdır. Her ay bu ödemelere kilitlendiğiniz takdirde, diğer ihtiyaçlarınız veya istekleriniz için fazla para kalmayabilirsiniz. Borç, gerçek finansal esnekliğe sahip olmanızı önler. Bu borçları erken ödeyin ve önemli miktarda para topladığınızı bilmek daha kolay nefes alın.

Acil durum fonunu tüketebilirsin

Borcunuzu erken ödemeniz kuvvetli olabilir ancak bu para nereden geliyor? Örneğin, çoğu insanın bir ipoteğe bırakılan 20.000 $ ‘ı tek bir dokunuşta ödemek kolay değil. Çok fazla paranız varsa, bunun acil durum fonundan çıkmadığından emin olmanız gerekir. Borcunu ödemek iyi gelebilir, ancak tıbbi bir acil durum veya iş kaybını karşılayacak hiç paranız kalmadığında, tehlikeli bir oyun oynuyorsunuz. En az üç aylık yaşam masraflarını elinizde nakit olarak tutmak ve sadece borcunuzu erken ödemek için cezbedici olmaktan kaçınmak en iyisidir. (Ayrıca bkz .: 0 $ ‘dan Acil Bir Fon Oluşturmanın 7 Kolay Yolu )

Daha iyi uyuyacaksın

Birçok insan için, aydan aya borç taşımak fiziksel ve zihinsel olarak çok yorucudur. Bu sana ağır basıyor. Ve bu tamamen anlaşılabilir. Herkesin borçla kendi rahatlık seviyesi vardır ve eğer küçük bir borç yükü düşüncesine bile katlanamıyorsanız, mümkünse bu kredileri tamamen ödeyin. Çoğu durumda, borcunu erken ödemek, zihinsel ve finansal bir özgürlük sunar. (Ayrıca bakınız: Daha Fazla Uykuya Başlamak Finansmanınıza Nasıl Yardımcı Olur )

Kredi oluşturmayı durdurabilirsin

İster inanın ister inanmayın, borcunuzu erken ödemek aslında kredinize zarar verebilir. Borçları vadesi gelmeden çok önce tam olarak temizlemek konusunda ısrar ediyorsanız, kredi kuruluşlarından olumlu bir puan almak için yeterli kredi geçmişine sahip olmayı bırakabilirsiniz. Borç yükünüz çok yüksek olmadığı sürece, borçlarda tutarlı, düzenli ödemeler yapmak ve zamanında fatura ödemek, güçlü bir kredi oluşturmanın en iyi yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir