Ek hesap nedir, Ek Hesap Veren Bankalar 2019

Ek hesap nedir

Öyle anlar oluyor ki, çok acil nakit ihtiyacımız olduğu halde bunu karşılayabileceğimiz bir arkadaş veya eş dost bulamıyoruz. Çoğumuzun başına gelebilecek olası durumlardan biridir bu. Kredi kartına o kadar çok alıştık ki, tüm ihtiyaçlarımızı kredi kartımızı kullanarak yapmaya başladık. Aslında bu bir iyi, bir kötü bizim açımızdan. İyi yönleri; hızlı, pratik ödeme sistemi olması ve internet alışverişlerinde kullanılması. Aynı zamanda kullanabileceğimiz nakit para olmadı zamanlarda can simidi görevini taşımasıdır. Kötü yönleri ise; bazen kullanım aşamasında kendimizi kaybetmemiz ve tutarsız harcamalar yaparak, ödeme zamanı geldiğinde zor durumda kalmamızdır. Geçmiş yazılarımızda bankaların sunduğu hizmetler hakkında bazı hizmetlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda bir başka hizmet kaleminden bahsetmek istiyoruz. Bankaların sunduğu ek hesap hizmetinden. Peki, Ek hesap nedir? Bir çeşit, mevduat hesabıdır. Vadesiz hesabımızda para olmadığı zamanlarda, bankamızın bize sağladığı kredili limittir. Ek hesap nedir sorusuna daha yalın cevap vermek gerekirse, şöyle açıklayabiliriz; Hesabınızda para olmadığı zaman, acil bir fatura ödemesi veya ödeme yapmanız gerekiyor ama hesapta para yok. Hemen ek hesabınızdan işlemi yapıyorsunuz. Bankanızın belirlediği limitler kapsamında ek hesabınızdaki parayı kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz nakit olarak çekebilirsiniz veya ödemelerinizde kullanabilirsiniz.

Ek Hesap Hakkında

Ek hesabın birçok avantajı olduğu gibi, bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Ek hesap nedir sorusunun cevabını yukarıda vermiş olduk. Şimdi de ek hesap kullanımı hakkında bazı önemli noktalara değineceğiz. Ek hesap kullanırken, havadan para geliyormuş gibi davranırsanız, kredi kartı gibi tuzağa düşmüş olursunuz. Ek hesap, acil ihtiyaç için kenarda durması gereken bir mevduattır. Sizin paranız değildir. Bankanın size borç olarak verdiği ve kullandığınız dakikadan itibaren, günlük faiz işlettiği bir hesaptır. Bu tür ek hesaplar bankalar tarafından çeşitli şekillerde adlandırılmaktadır. Kredili mevduat hesabı, dost hesap, artı hesap, destek hesap, açık hesap, esnek hesap ve benzeri isimlerde sunulsa da, hepsinin özelliği hemen hemen aynıdır. Ek hesaplara günlük faiz uygulanmaktadır. Kullandığınız günden geçerli olmak üzere faiz uygulanır ve harcadığınız tutarı geri ödediğiniz an faiz işlemesi durur. O yüzden ek hesap kullanırken kendinizi kaybetmeyin. Kredi kartı nakit avansından daha fazla faiz oranları vardır. Bankalar bu tür ek hesapları, müşterinin finansal durumuna ve kredi notuna göre vermektedirler. Ayrıca ek hesapların her müşteriye verilmediğini belirtmek isteriz. Bazı bankalar otomatik olarak vadesiz hesaplara tanımlasa da, bazı bankalar ise müşterinin başvurusu ile ek hesap açmaktadır.

Ek hesap veren bankalar

Aşağıdaki listede ek hesap veren bankaların listesini hazırladık ve hepsi hakkında kısa başlıklar ile ek hesap limitleri ve kullanımları hakkında küçük bir rehber hazırladık sizler için.

İş Bankası Ek Hesap: https://www.isbank.com.tr/TR/bireysel/krediler/ek-hesap/Sayfalar/ek-hesap.aspx

5.000 TL ile sınırlı ek hesap limiti veren İş Bankası, 1.84 günlük faiz işlemektedir. Ek hesap başvuruları mobil şubeden, internet şubesinden veya banka şubelerinden yapılabilmektedir. Bir ay süresinde kullandığınız ek hesap miktarının faizi için bir sonraki ay faiz ödeme gününde vadesiz hesabınızda faiz borcunuzu karşılayacak tutarı bulundurmanız gerekir. Ek Hesap kullanımınızı izleyen faiz ödeme gününde hesabınızı artı bakiyeye geçirmeniz halinde Ek Hesabınızı kesintisiz kullanmaya devam edebilirsiniz.

QNB Finansbank Ek Hesap: https://www.qnbfinansbank.com/krediler/ek-hesap/

Finansbank ek hesap başvurunuzu internet şubesinden, mobil uygulamasından veya QNB Finansbank şubelerinden yapabilirsiniz. 1.84 faiz oranı ile, bankanızın belirleyeceği limitler dahilinde ek hesabınızı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Garanti Bankası Avans Hesap: https://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/krediler/avans_hesap.page#calcContent3=UIDe204ce

Garanti Cep, Garanti İnternet veya Garanti Bankası şubelerinden başvurunuz değerlendirilecek ve kredi notunuza göre ek hesap limitiniz belirlenecektir. Ayrıca ek hesap limit yükseltme başvurusu da yapabilmektesiniz. Faiz oranları, kullanılan ek hesap tutarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Odeabank Taksitli Ek Hesap: https://www.odeabank.com.tr/tr-tr/bireysel/krediler/sayfalar/taksitli-ek-hesap.aspx

Odeabank Taksitli Ek Hesap, sahip olduğunuz Ek Hesap’ınıza bağlı limit dâhilinde kullanabileceğiniz bir kredidir. Taksitli Ek Hesap’ınızı, 3 -6 – 9 veya 12 ay taksitler ile kullanılabilirsiniz. Asgari  kullanım tutarı 50 liradır. İlk taksit tarihi, kredi kullandırıldıktan bir sonraki ayın son günüdür. Taksit ödemelerinin, ödeme planında belirtilen tarihlerde yapılmaması durumunda, ödenmeyen taksit tutarı üzerinden Ek Hesap faizi işlemeye başlar.

Yapı Kredi Esnek Ek Hesap: https://www.yapikredi.com.tr/bireysel-bankacilik/krediler/esnek-hesap/

1.84 faiz oranı ile, bankanızın belirleyeceği miktarlarda esnek hesap kullanmak için banka şubelerinize ve Yapı Kredi İnternet şubesine başvurabilirsiniz.

Halkbank Açık Hesap: https://www.halkbank.com.tr/4554-acik_hesap

Açık Hesap başvurunuzu internet veya şubelerden yapabileceğiniz gibi, SMS kanalı ile de yapabilirsiniz. ACIKHESAP, TC Kimlik No, Gelir Bilgisi, Talep Edilen Limit” yazarak 3452’ye SMS gönderebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı: https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/krediler/genel-ihtiyaclar/kredili-mevduat-hesabi

Ziraat Bankası Kredi Mevduat Hesabı için şubeniz ile görüşüp detayları öğrenebilirsiniz. Bu özellik için sizden bazı belgeler talep edilebilir. Bilginiz olsun.

İng Bank Destek Hesap: https://www.ingbank.com.tr/tr/sizin-icin/krediler/destek-hesap

Tüm diğer bankalarda olduğu gibi günlük 1.84 faiz oranı ile İNG Bank Destek Hesap için başvurunuzu internet veya şubelerden yapabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Akbank Artı Para : https://www.akbank.com/tr-tr/urunler/Sayfalar/Arti-Para.aspx

Bu konuda Akbank, ek hesap hizmetinin öncüsüdür diyebiliriz. Ek hesap hizmetini ilk uygulayan bankalardan biridir. Artı Hesap limitiniz, kredi kartı limitinize paralel sağlanır. Örneğin kredi kartı limitiniz 20.000 lira ise, 20.000 lira artı hesap alabilirsiniz. Detayları Akbank şubeleri ile görüşebilirsiniz.

Vakıfbank Kredili Bankomat: https://www.vakifbank.com.tr/kredili-bankomat-724.aspx?pageID=325

İnternet kanalları ve ATM lerden bile başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca SMS ile başvuru yapma imkânı da bulunmaktadır. Limit artırımı için aynı başvuru kanallarından limit artırım talebi oluşturabilirsiniz.

Denizbank Kurtaran Hesap: https://www.denizbank.com/bankacilik/bireysel-bankacilik/bireysel-krediler/kredi-mevduat-hesabi/kurtaran-hesap.aspx

Kurtaran hesap başvurunuzu tüm Denizbank şubelerinin yanı sıra, internet ve SMS kanalı ile yapabilirsiniz. KURTARAN yazın, boşluk bırakın T.C. kimlik numaranızı 3280’ e gönderin ve başvurunuzu tamamlayın.

Şekerbank Kredili Mevduat Hesabı: http://www.sekerbank.com.tr/bireysel/bireysel-krediler/kredilimevduathesabi

1.84 faiz oranları ile, limite ve kullanıma göre değişen Kredili Mevduat Hesap başvurunuzu internetten veya Şekerbank şubelerinden yapabilirsiniz.

TEB Kredili Mevduat Hesabı: https://www.teb.com.tr/sizin-icin/kredili-mevduat-hesabi/

Diğer tüm bankaların ek hesap özelliğini taşıyan TEB Kredili mevduat hesabı başvurunuzu internetten veya şubelerden yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir