Ekonomik Krizde İşyeri Açılır mı?

Ekonomik Krizde İşyeri Açılır mı?

Cumhuriyet tarihi boyunca birçok ekonomik kriz atlatan Türkiye, 2018 son çeyreğinde inanılmaz sıkıntılı bir sürece girdi. Ağustos 2018 itibari ile dolar 5.50 TL oldu ve tam 13 milyon işsiz sayısı ile adeta ekonomik krizi iliklerimize kadar hissetmeye başladık. Alım gücünün düşmesi ve Türk Lirasının değer kaybederek eridiği şu günlerde, birçok kişinin sıkça sorduğu soru olan Ekonomik krizde işyeri açılır mı sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Krize fırsata çevirmek isteyen girişimcilere altın değerinde tavsiyeler sunacağız.

Ekonomi Kriz 2018

Vergilerin arttığı, içtiğimiz sudan ısındığımız doğalgaza kadar iğneden ipliğe zam geldiği şu dönemde işyeri açıp ticaret yapmak pek akıllıca bir fikir değildir. Ancak sadece servis sunulan bir iş ise, bu konuda düşünülebilir. Servis hizmeti veren sektörlerde çalışıyorsanız ( tamir, aracılık, hizmet sektörü ve benzeri ) kendinize ait işyeri açabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dükkân kiranızın, ödeyeceğiniz verginin hesabını çok iyi yapmanız gerekir. Ekonomik krizde tasarruf yapmak gerekir. Lüks harcamadan uzak durmanız ve dükkân açıyorsanız bile içerisine harcayacağınız miktarın hesabını çok iyi yapmanız gerekir. Örneğin ikinci el ofis malzemeleri işinize görecektir. Görünen o ki, gidişat hiç iyi değil ve her geçen gün çıkmaza gireceğimiz günler bizi bekliyor. Açlık sınırının bile 1700 lira olduğu şu dönemde, atacağınız her adımın çok iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Ekonomik Krizde İş Yeri Açmak

Aslına bakarsanız, bu soruya verilecek en net cevap şudur: ekonomik krizde işyeri açılmaz! Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi, hizmet sektöründe çalışıyorsanız ve el emeğini pazarlıyorsanız bunu değerlendirebilirsiniz. Ancak mal alıp satıp, malı stok yapmak, ithalat yapmak gibi ağır işleri şu aşamada kesinlikle düşünmeyiniz. Hele ki kredi çekip iş yapmak gibi bir düşünceye kapılmayınız. Elinizde bir miktar paranız varsa bile, döviz veya altın yapıp şu kara bulutların dağılmasını beklemelisiniz. Ekonomik krizde işyeri açmak pek akıl harcı değildir. Çok istisna sektörlerde çalışıyorsanız farklı tabi. Biz genel anlamda yorum yapıyoruz.

Türkiye’de Ekonomik Kriz

Bu gerçeği görmezden gelmek saflık olur. Ekonomik krizi hissetmeyen veya inkâr eden ya yalan söylüyordur veya aklı ile zoru vardır. Milyonlarca vatandaşın borç batağında olduğu, icra ve haciz dosyaları ile boğuştuğu ve 13 milyon işsiz vatandaşın işsiz gezdiği şu ortamda, manavdan aldığınız soğanın patatesin veya domatesin fiyatlarına bakarak bile analiz yapabilirsiniz.

Ekonomik Krizde Tasarruf Önlemleri

Öncelikli yapmanız gereken tek şey masrafları kısmaktır. Keyif aldığınız şeylerden bir süre uzak durmanız gerekmektedir. Buna kemer sıkma da diyebilirsiniz. Devletin tasarruf yapması gereken yerde, vatandaşın tasarruf yapması her ne kadar garip olsa da, insani ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz için buna kendi adımıza mecburuz. Aylık giderimizin, aylık gelirimizden fazla olmamasına dikkat ediniz. Fuzuli harcamalardan uzak durun. Lüks sayılabilecek gereksiz tüketim yapmayınız.

Dolar Tahmini 2018, Dolar Kaç Tl

Dolar aldı başını gidiyor. 7 Ağustos 2018 tarihi itibari ile 1 dolar 5.35 TL oldu ve yükselmeye devam ediyor. Merkez bankasının müdahale etmesine rağmen, yükselişinde hız kesmeyen dolar 2018 sonu tahmini 7 TL olarak ön görülmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir