Enflasyon %25 olarak açıklandı. OVP Ve YEP Arasındaki Farklar

OVP Ve YEP Arasındaki Fark Nedir?

2018’in son aylarında yaşanan ekonomik kriz gerçeğini görmezden gelmek anlamsızlık olur. Bugün açıklanan enflasyon rakamları %25’i gösterdiğinde, içerisinde bulunduğumuz ekonomik şartların zorluklarını bilmemiz gerekiyor. 3 Ekim 2018 tarihinde açıklanan enflasyon verilerinin %25 olduğu açıklandı ve gerçekler yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladı. Dövizdeki dengesizlik hala devam ederken, bunun için çözüm aransa da, hala net bir çözüm yolu bulunduğunu söyleyemeyiz.

Her Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli program – OVP – bu sene isim farklılığı yapılarak Yeni Ekonomi Paketi – YEP – olarak kamuoyu ile paylaşıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamada YEP’in içeriği ve detayları anlatıldı. YEP’te hedeflenen program, ekonomik sorunların üstesinden gelerek ekonomiyi düzlüğe çıkarmaktadır. Aşağıda detaylı açıklayacağımız OVP ve YEP kararlarının ekonomi üzerindeki etkilerinde yakında hep beraber göreceğiz. Ayrıca McKinsey & Company adlı Amerikan şirketinden danışmanlık hizmeti alınması da, oldukça enteresan bir gelişmedir. Çoğu finans uzmanı ve akademisyenler, bu kararın ülke ekonomisi için çok olumsuz bir karar olduğunu savunmaktadır.

Orta Vadeli Program Detayları

OVP – Orta Vadeli Program – mevcut ekonomik sistemin ilke ve hedefler kapsamında, ekonomiyi düzeltmeyi, geliştirmeyi ve büyütmeyi hedefler. OVP, devlet ve özel sektör için bir orta koyulan belirleyici bir ekonomi planıdır. Orta vadeli program kapsamında, yıl içerisindeki tüm ekonomik değerler ve oranlar analiz edilir ve bu konuda yeni ve farklı ekonomik stratejiler ortaya koyulur.

Yeni Ekonomi Programı(YEP) Detayları

Yapısı ve adı değiştirilen Orta Vadeli Program – OVP – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı ve finans uzmanları tarafından olumlu ve olumsuz birçok eleştiri aldı. 3 ana maddeden oluşan YEP – Yeni Ekonomi Programı – ; dengeleme – değişim ve disiplin temellerinden ibarettir. YEP, gelecek 3 senenin ekonomisini hedefleyen çok geniş bir programdır.

Hükümet tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı planlarında 3 senelik dönemde büyüme, işsizlik ve enflasyon hedefleri açıklanmıştır. Bu oranlar, YEP kapsamında şu şekilde hedef alınmıştır.

Büyüme Beklentisi Yüzde 3,8

Enflasyon Beklentisi Yüzde 20,8

Cari Açık Beklentisi Yüzde 4,7

İşsizlik Beklentisi Yüzde 11,3

Kamuda 60 Milyar Lira Tasarruf

Bankacılık Sektörü Önlemleri

Vergi Konusunda Yapılacak Düzeltmeler

Kıdem Tazminatı İle İlgili Reform

Kıdem Tazminatında YEP Düzenlemesi

YEP, yalnızca hükümeti ve finans kurumlarını değil, milyonlarca kamu personellerini ve özel sektör çalışanlarını da heyecanlandırmıştır. Bunun nedeni ise açıklanan pakette kıdem tazminatı ile ilgili olan bir maddenin bulunmasıdır. Yeni Ekonomi Programı (YEP)’te açıklanan “Büyüme ve İstihdam” bölümünde kıdem tazminatı ile alakalı yeni düzenlemeler yapıldığı ve bu düzenlemeyle beraber,  sosyal taraflar arasında anlaşma yapılarak özel sektör ve kamuda çalışan kişilerin yaşadığı mağduriyetlerine son verilmesi hedeflenmiştir. En önemli yenilik ise, kıdem tazminatının fonlu sisteme geçiş yapacağı yönünde atılan adımlardır. Bakalım YEP, ekonomimize neler katacak. İzleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir