Esnafa Vergi Affı Borç Yapılandırması

Esnafa Vergi Affı Borç Yapılandırması

Ticaret ile uğraşan esnaf kesiminin merakla beklediği ve 2018 son döneminde çıkartılan esnafa vergi affı kanunu çerçevesinde, biriken tüm borçlar faizleri silinerek yapılandırılacaktır. Ancak yapılacak olan bu vergi affını farklı değerlendirmemek lazım. Mevcut borçlar kesinlikle silinmeyecektir. Sadece daha kolay ödeme imkânı sunulacak ve faiz yükü ortadan kaldırılacaktır. Esnafa vergi affı kapsamı bu şekildedir. Devlet yetkilileri tarafından yapılan ilk açıklamada 31 Temmuz 2018 tarihi son başvuru tarihi olarak belirlense bile, çok yoğun başvuru sebebiyle, süre 27 Ağustos 2018 tarihine kadar uzatılmıştır.

Vergi Affı 2018

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanması ile beraber yürürlüğe girdi. Bu kanun kapsamında Vergi borcunu yapılandıran vatandaşlar borçların ilk taksit ödeme süresi içinde, tamamen ya da ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte ödenmesi mümkün olacak. 18 taksit yanı sıra, 6 – 9 ve 12 eşit taksitte ödeme olanakları bulunacaktır. Esnafa vergi affı bekleyen tüm vatandaşlar bu imkândan faydalanabileceklerdir.

Vergi Affı Borç Yapılandırması

27 Ağustos 2018 tarihine kadar uzatılan vergi borcu yapılandırması için son 15 güne girildi. Esnafa vergi affı sayılmasa da, en azından borç yapılandırması yaparak, borç ve faiz yükünüzü hafifletebilirsiniz. İlk taksit ödeme süresi, 1 Ekim günü mesai saati bitiminde sona bulacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ( SGK ) olan prim borçlarının ise 31 Ağustos öncesi ödenmesi gerekmektedir. Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitlerin ilk ikisinin, zamanında eksiksiz ödenmesi şartı ile kalan taksitlerden bir takvim yılında en fazla iki taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, Kanun hükümleri ihlal edilmiş sayılmayacak. Anaparanın tahsilinden vazgeçilmemektedir. Gecikme faizi ve cezalar tamamen silinecektir. Bunun yerine Yİ-ÜFE tutarı hesaplanacak. Aylık Yİ-ÜFE tutarı yüzde 0.35 olarak işleyecektir. İlk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapanlardan, Yİ-ÜFE esas alınarak hesaplanan tutarın yüzde 90’ının tahsilinden vazgeçilecektir. Toplam miktarın tamamının ilk 2 taksitte ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında  %50 indirim olacaktır. Taksitle ödeme seçilirse, anapara + Yİ-ÜFE olarak hesaplanan tutar 6 taksit için 1,045, 9 taksit için 1,083, 12 eşit taksit için 1,105, 18 taksit için 1,15 katsayısı ile çarpılacaktır.

Vergi Affı Çıktı mı? Vergi Affı İndirimi

Uzun süredir gündemde olan sorulardan biri olan vergi affı çıkacak mı, esnafa vergi affı var mı gibi sorular nihayet cevabını buldu ve vergi affı yasalaşarak işleme alındı. Bu imkândan yararlanmak isteyen vatandaşlar, 31 Ağustos tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir.

Esnafa Vergi Affı

Geçmiş yıllara ait olan vergi borçlarının ve devlet kurumlarına olan borçların yapılandırması kapsamında, Esnafa Vergi Affı kanunu çerçevesinde Ağustos ayının sonuna kadar bu fırsattan yararlanabilirsiniz. 100 TL altı borçlar bu kanun kapsamında değildir. Ve sadece geçmiş dönem borçları kapsamaktadır. 18 aya varan taksit seçenekleri ile tüm borçlarınızın faizlerini ve cezalarını sildirip yeniden borç yapılandırması yapabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce borç sorgulamanızı yapmanızı öneriyoruz.

Vergi Borcu Sorgulama

Öncelikle vergi borcunuzu öğrenip, vergi affı için başvuru yapmanız gerekmektedir. Toplam vergi borcunuzu öğrenmek ve sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu adresinden e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yapmalısınız. Bu sayede toplam vergi borcunuzu öğrenebilir ve ona göre bir vergi borcu yapılandırma planı yapabilirsiniz. Ayrıca SMS ile de vergi borcunuzu sorgulatabilirsiniz. SMS ile sorgulama için; BORC boşluk T.C KİMLİK NUMARASI boşluk ANNE KIZLIK SOYADININ İLK 2 HARFİ yazıp 1189 a mesaj atmanız yeterlidir.

Vergi Affı Başvurusu

Bulunduğunuz ilin vergi dairelerine başvuru yapabilirsiniz. Ya da internet üzerinden https://intvrg.gib.gov.tr/index_6736.jsp linkinden kayıt yapabilmektesiniz. Başvurunuzu direkt vergi dairesinden yapmanızı tavsiye ediyoruz. En azından sormak istediğiniz soruları direkt memurlara iletip yanıtınızı alabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir