Faizler yükselmeye devam edecek

Faizler yükselmeye devam edecek

2018 son çeyreğine girdiğimiz şu günlerde bütün faizlerde %40’a varan oranlarda bir artış görülmekte. Özellikle kredi kartı ve kredilerde yaşanan astronomik faiz artışları, ekonomik hayatı neredeyse felce uğrattı. Kredi kartı yapılandırma faizleri dâhil olmak üzere, konut kredileri, taşıt kredileri, ticari krediler ve bütün finansal işlemlerde faiz oranları tavan yapmış durumda. Hal böyle olunca, zaten dar boğazda olan vatandaş, nakit ihtiyaçlarını karşılayamaz oldu. Ticari kredilerde senelik faiz oranları %50 ye dayandı. 50 bin lira alan kişi, 100 bin lira geri ödeme yapmaktadır.

Taşıt kredileri faizlerinde yaşanan dengesizlik ise, uç noktalara dayanış durumda. Sıfır kilometre bir araç için 30 bin lira taşıt kredisi aldığınız takdirde, 60 bin lira olarak geri ödüyorsunuz. Konut kredilerinde alınan 100 bin liralık kredinin geri ödemesi, 120 ayda 300 bin lira oluyor. 1 kredi faizi ile 2 ev daha alınabiliyor. Bu şartlarda ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşın ve firmaların kredi kullanmaları çok zor görünüyor.

Bankalar kredi vermekte zorlanıyor. Çünkü kredi alabilmeniz için bu yüksek faiz oranlarını kabul etmiş olmanız gerekiyor. Aldığınız kredinin 2 katı hatta 3 katını ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu yüzden kredi kullanımında büyük bir düşüş gözlemlenmektedir. Zaten 4 milyona yakın yasal takipte olan vatandaşın olduğunu düşünürsek, kredi kullanabilecek kredi notuna sahip olan kişilerin sayısı da ortadadır.

Sadece kredi ve kredi kartı faizleri değil, aynı zamanda mevduat faizleri de arttı. %25’e yaklaşan mevduat faizleri, doların ateşini söndürmek için artırılsa da, aslında tüm faizlere yansıdı ve ekonominin dengesi bozuldu. Zaten oldukça hassas olan ekonomimiz, bu süreçte oldukça zor bir dönemeçten geçmektedir. Sadece faiz oranları ile oynamak ile ekonomi rayına girmez. Bu bilinen bir gerçektir. Üretime dayalı bir ekonomi inşa edemezsek, bu kötü gidişe dur demek çok zor hatta imkânsız olacaktır. İnsanların ekonomiye katılmalarını sağlanmalı, borcu olanlara kolaylık sağlanmalı, kredi faiz oranları düşürülüp, insanların nakit ihtiyaçları karşılanmalı. Aksi takdirde bu zorlu dönemden çıkışımız oldukça zor olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir