Güvenli Şekilde Online Alışverişler İçin kredi kartını internet kullanımına açmak

Güvenli Şekilde Online Alışverişler İçin kredi kartını internet kullanımına açmak

Yeni çıkan bankacılık yasası nedeni ile tüm kredi kartları ilk gönderimde, internet alışverişine kapalı olarak gönderilmektedir. Kredi kartı sahibi kendi onayı ile bu işlemi aktif edebilmektedir. Kredi kartını internet kullanımına açmak çok basit bir işlem ile yapılmaktadır. Bankanızın belirlediği sms yönlendirmesini yaparak, kredi kartınızı aktif edebilirsiniz. Son zamanlarda yaşanan kredi kartı kullanımındaki hırsızlık, çalınma gibi nedenlerden dolayı, kullanıcının onayı olmadan artık internette alışveriş yapılmayacaktır.

İnternette Kredi Kartı Güvenliği

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu aldığı karar ile 2018 yılı içinde, bütün kredi kartlarının internette kullanımını kart sahibinin inisiyatifine bırakmıştır. Böylece bankaların sorumluluğunu bir derece azaltmak istemektedir. Peki, kredi kartımızın güvenliğini bireysel olarak sağlarız? Kredi kartını internet kullanımına açmak isteyen kişilerin öncelikle bu başlığı okuması gerekmektedir. SSL güvenlik sertifikası olmayan hiçbir alışveriş sitesini kullanmayınız. Kredi kartı numara ve şifrelerinizi hiçbir tarayıcıda kayıt etmeyiniz, bilgisayarlarınızda kayıtlı tutmayınız. Bilmediğiniz alışveriş sitelerini kullanmayınız. İletişim bilgisi yazmayan sitelerden alışveriş yapmayınız. Sanal kart kullanmayı tercih ediniz ve sanal kart limitinizi düşük tutunuz. Sohbet odalarında, sosyal medyada kredi kartı bilgilerinizi yazmayınız. Bahis, illegal ve diğer sitelerde kredi kartınızı kesinlikle kullanmayınız. Ödeme yaptığınız sitelerin “ otomatik ödeme almadıklarından emin olarak alışveriş yapınız.

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Kapatma

Bu işlem de aynı kredi kartını internet kullanımına açmak gibi aynıdır. Tek bir SMS ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Veya bankanızın müşteri hizmetleri ile işlemi yapabilirsiniz.

Kredi Kartımı İnternet Alışverişine Nasıl Açarım?

Aşağıdaki detaylı listede, kredi kartını internet kullanımına açmak için tüm bilgileri bulacaksınız. Bankanızı seçip, yazılan adımları uygulayın ve saniyeler içerisinde kredi kartınızı internet alışverişine açın.

Garanti Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Bütün Garanti Bankası Şubeleri, Garanti Cep ve Garanti İnternet (Size özel ürün ve tekliflerin görüntülendiği ana sayfadaki alan), BonusFlaş (Daha Fazlası > Ayarlar > Kart ayarları > Internet Üzerinden Alışveriş),  Ek kartlarınız ve banka kartlarınız da dâhil olmak üzere tüm Garanti Bankası kartlarınız için TERCIH yazıp 3340’a gönderebilirsiniz. Tek bir kredi kartınız için onay vermek isterseniz ONAY yazıp kart son 6 haneyi 3340’a gönderebilirsiniz. Tek bir Paracard’ınız için onay vermek isterseniz AÇIK yazıp kart son 6 haneyi 3340’a gönderebilirsiniz.

Akbank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

INTERNET yazıp 8885’e ücretsiz SMS göndererek Akbank kredi kartınızı internet alışverişlerine açtırabilirsiniz. ATM kartları ve diğer kredi kartlarınız için tek tek onay vermek için 444 25 25 nolu Akbank Müşteri Hizmetleri arayıp manuel işlem yaptırmanız gerekmektedir.

TEB Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

AÇIK yazıp boşluk bırakıp kartınızın son 4 hanesini yazarak 2941’e ücretsiz SMS göndererek onay verebilirsiniz. Ticari kredi kartları kapsam dışı olup, tüm kartlar için ayrı SMS göndermek zorundasınız. Ek kartlar için esas kart sahibinin onayı gereklidir.

Halkbank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

“ONAY” yazıp 3404’e SMS gönderebilir, 0850 222 0 400 numaralı Halkbank Diyaloğu arayabilir, Halkbank İnternet Şubesi veya Halkbank şubelerinden işlem sağlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

EONAY yazıp boşluk bırakarak kart numaranızın son 6 hanesi ile birlikte 4757’ye SMS gönderebilirsiniz. Ya da 444 00 00 – 0850 220 00 00 Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerini arayabilir, Ziraat Bankası internet şubesi veya Ziraat Bankası şubelerinden kredi kartlarınıza onay verebilirsiniz.

İngBank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Her bir kredi kartınız için ayrı ayrı onay vermek için ONAY boşluk kartınızın son 4 hanesini yazarak 2205’e SMS gönderebilirsiniz. Veya İngBank Müşteri hizmetleri, internet şube ve mobil uygulamadan bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

QNB Finansbank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

INTERNET yazıp bir boşluk bırakıp kredi kartı numaranızın son 4 rakamını yazarak 2273’e SMS gönderebilir, 0850 222 0 900 QNB Finansbank Müşteri Hizmetlerini arayabilir, QNB Finansbank internet şubesi veya mobil uygulaması aracılığı ile ya da QNB Finansbank şubelerinden onay verebilirsiniz. Aynı sistem Enpara Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma için de geçerlidir.

Kuveyttürk Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

ONAY boşluk INTERNET yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra kart numaranızın son 4 hanesini yazarak 2848‘e SMS göndererek açtırabilirsiniz.  Kartlarınızı İnternet, Mobil Şube Kart Ayarları menüsünden veya Çağrı Merkezi aracılığı ile internet harcamalarına açabilir veya kapatabilirsiniz.

Albaraka Türk Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

İnternet Şube, Bütün Al Baraka Türk şubeleri ve Alo Albaraka (444 5 666 / 0850 222 5 666) aracılığı ile kredi kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

AÇIK yazıp bir boşluk bırakarak kart üzerindeki müşteri numaranızı 4944’e SMS göndererek onay verebilirsiniz. Onay vermek için göndereceğiniz SMS ücretsizdir. Kart özelinde internetten alışveriş yetkisini açmak için YETKI yazıp bir boşluk bırakarak yetkisini açmak istediğiniz kartınızın son 4 hanesini 4944’e ücretsiz SMS yollayınız.  Tüm bireysel Yapı Kredi kartlarınızın internetten alışveriş yetkilerini düzenlemek için Yapı Kredi İnternet Şubesi’ni veya Yapı Kredi Mobil Şube’yi ziyaret edebilir ya da 444 0 444 / 0850 222 0 444 nolu Yapı Kredi Müşteri İletişim Merkezi’nden işlem yapabilirsiniz.

Denizbank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Ek kart ve banka kartlarınız dâhil tüm kartlarınızı internet alışverişlerinde kullanmaya devam edebilmek için ACIK yazıp 3280’e SMS yollayınız. Kart bazında onay vermek isterseniz her bir kartınız için ayrı ayrı IZIN boşluk kredi kartınızın için son 4 hanesini, banka kartınız için son 6 hanesini yazıp 3280’e SMS yollamanız gerekir.

Şekerbank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Tüm kartlar için farklı yetkiler belirlemek istemeniz durumunda; INTERNET boşluk kartınızın son 4 hanesini 1953’e SMS yollayınız. Şekerbank İnternet Şubesi’ni veya Şekerbank Mobil Şube’yi ziyaret edebilir ya da 0850 222 78 78 nolu telefondan onay işlemini yapabilirsiniz.

Odeabank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Kredi kartınızı internet alışverişine açtırmak için Odeabank internet şubesi veya Telefon Bankacılığı: 444 8 444 kullanabilirsiniz.

İş Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

ONAY yazıp kartınızın son altı hanesini 4402’ye SMS atabilir, 0850 724 0 724 İş Bankası Müşteri Hizmetlerini arayabilir, İnternet Şubesi, İş Cep veya Maximum Mobil kullanarak veya İş Bankası şubelerinden işlem yaparak kredi kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz.

Vakıfbank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Tek bir kartınız için internet alışverişlerinde kullanım onayı vermek isterseniz ACIK yazıp, boşluk bırakıp kartınızın son 6 hanesini 5724’e SMS yollayınız Ek kartlarınız ve banka kartlarınız dâhil tüm kartlarınız için onay vermek isterseniz HEPSİ yazıp 5724’e SMS yollayınız.

Türkiye Finans Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Tüm kartlarınızı internet alışverişlerinde kullanmaya devam edebilmek için HEPSI yazıp 2441’ye SMS yollayınız. Tek bir kartınıza internet alışveriş onayı vermek için ACIK boşluk kartınızın son 6 hanesini 2442’ye SMS yollayınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir