İhtiyaç Kredisi Son Ödeme Tarihi Değiştirme İşlemi

İhtiyaç Kredisi Son Ödeme Tarihi Değiştirme İşlemi

Her hangi bir kredi paketine başvuru yapmadan önce, mutlaka kendinize bir ödeme planı çıkartmanız gerekir. Krediyi almadan önce bu durumu bankanız ile görüşüp, sözleşmeye eklettirmeniz lazım. Bankalar genelde son ödeme tarihi seçimini imkânlar dâhilinde size bırakır. Tüm bankalar bu konuda esnektir. Gerek kredi kartı son ödeme tarihi olsun, gerekse kredi son ödeme tarihlerinde seçim genelde tüketiciye ait olur. Kredi son ödeme tarihi değiştirme işlemi yapmamak için, planınızı ona göre yapın. Çünkü bu değişiklik işlemi tamamen bankanın inisiyatifinde olduğu için, problem yaşayabilirsiniz.

Kredi Son Ödeme Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bu değişikliği yapabilmeniz için geçerli bir nedeninizin olması lazım. Örneğin maaş alım tarihim değişti, kira gelirimin tarihi değişti ve benzeri nedenler sunmanız gerekmektedir. Kredi son ödeme tarihi değiştirme talebinizi bankaya yazılı olarak yapmanız gerekir. Müşteri hizmetleri ile telefonda veya sözlü olarak yapılan değişiklik talepleri kabul edilmemektedir. Bir değişiklik talebi dilekçesi ile krediyi aldığınız banka şubesine yazılı olarak başvuru yaparsanız, bankanız bu talebi imkânlar kapsamında değerlendirecektir. Genel olarak bankalar bu gibi taleplere olumlu yanıt vermektedir. Büyük ihtimal talebiniz kabul görecektir ama bazı istisna durumlarda talebiniz ret edilebilir. Bu da ihtimaller dâhilindedir. Tamamen şubenizin kararına bağlıdır. Düzenli taksit ödeyen biri iseniz ve bankanız ile ikili ilişkileriniz iyi ise, muhtemelen talebiniz kabul edilir. Ancak birçok şikâyet sitesinde, bankaların bu talepleri ret ettiğine dair konular çıkmaya başladı. Bunu da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kredi Son Ödeme Tarihi Değiştirme Dilekçesi

Talebinizi bankanıza bir dilekçe ile bildirmeniz durumunda, isteğiniz işleme alınır ve en geç 1 hafta içerisinde size olumlu veya olumsuz yanıt verilir. Kredi son ödeme tarihi değiştirme dilekçesinde, krediyi çektiğiniz banka şubesine hitaben, neden değişiklik yapmak istediğinize dair kısa bir gerekçe ve kredi taksitlerinizin olduğu ödeme planını da dilekçeye ekleyerek, hangi tarih aralığında ödeme yapmak istediğinizi belirtirsiniz. Dilekçeyi şubenize verdikten sonra, bankanın size vereceği yanıt ile yeni ödeme planı çıkartılır ve yeni sözleşme imzalanır. Bu durumda banka şubesine tekrar gitmeniz gerekecektir. Sözleşme yenilenmeden kredi son ödeme tarihi değiştirme işlemi yapılmaz.

Kredi Ödeme Planı Değişikliği

Bu işlemi kredi taksitleri devam ederken, sadece 1 kez yapabilirsiniz. 2 veya üzeri işlemlere izin verilmez. Çok istisna ve özel durumlar için geçerlidir. Keyfi olarak tarihleri değiştiremezsiniz. Kredi son ödeme tarihi değiştirme dilekçesinde mazeret belirtmelisiniz. Kredinizin devam ettiği süre zarfında 1 sene içerisinde 1 kez değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. Kredi kartı son ödeme tarihi değiştirme işlemi ise oldukça basittir. Bankaya gitmeden, müşteri hizmetlerini bile aramadan internet şubeden veya mobil şubeden bu değişikliği online yapabilirsiniz.

Kredi Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Son olarak; bu değişiklik talebini göndermeden önce neden çok iyi düşünmeniz gerektiğini de anlatalım ki ona göre ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Kredi alırken imzaladığınız kredi sözleşmesinde belirtilen son ödeme tarihlerinde ödeme yapmazsanız, ertesi günden başlamak üzere faiz işlemeye balar. Her geçen ödenmeyen gün için, sözleşmede belirtilen faiz oranları tutarında masraf çıkar. Aynı zamanda kredi notunuz olumsuz etkilenir ve kredi skorunuz düşer. Bundan sonraki süreçte kredi almanız oldukça zorlaşır. Kredi notunu etkileyen en önemli etkenin, geç borç ödemesi olduğunu unutmayın. Kredi borcu 2 ay üst üste ödenmezse ise, 3. Sonunda yasal takibe düşersiniz ve kara listeye hoş geldiniz. Bundan sonra 5 sene boyunca finansal sicilinizi düzeltemezsiniz. Bunları detaylı anlattık ki, kredi son ödeme tarihi değiştirme işlemini ona göre planlayın.  Aylık gelir ve gider tablonuzu çıkarın ve kredi için ayrılan bütçeye sahip çıkın. Kredi taksitlerinizi asla geciktirmeyin. Tarih değiştirme işlemi yapacaksanız bile, cebinizdeki paraya göre değişiklik yapın ki sorun yaşamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir