İhtiyaç kredisi yapılandırma hesaplama Refinansman

İhtiyaç kredisi yapılandırma hesaplama Refinansman

Faiz oranlarının sürekli değişmesinden kaynaklı, kredilerin geri ödemelerinde bir dengesizlik söz konusudur. Örneğin 6 ay önce %1.75 faiz oranı ile aldığınız kredinin, şimdi %1.15 faiz oranı ile verildiğini gördüğünüz zaman, içinize bir şey oturmuş gibi olursunuz : ) İhtiyaç kredisi yapılandırma hesaplama başlığına geçmeden önce, Refinansman nedir, Refinansman nasıl yapılır gibi konulara kısaca değinmek isteriz.  Borç Yapılandırma işlemi ve Refinansman işlemlerini bir birinden ayırmanız gerekir. İkisi aynı şey değildir. Bu iki uygulamanın arasındaki farkları aşağıda detaylı şekilde okuyacaksınız.

İhtiyaç Kredisi Refinansman

Refinansman; almış olduğunuz kredinin faiz oranlarından daha düşük bir faiz oranı yakaladığınız zaman, mevcut borcunuzu güncel faiz oranları ile yeniden yapılandırmak anlamına gelir. Daha basit anlatım ile şöyle açıklayabiliriz. Ocak 2018 tarihinde bir bankadan 30.000 lira kredi aldınız. Ve %.185 faiz oranında anlaştınız. Ancak Haziran 2018 tarihine girdiğimizde, faiz oranları birden bire %1.20 lere kadar düştü. Ama siz sözleşme gereği %1.85 faiz ödeme devam edeceksiniz. Hemen yeni bir kredi başvurusu yapıp, eski borcu kapatıyorsunuz ve yeni güncel faiz oranları ile kredinizi ödemeye devam ediyorsunuz. Kredinin Refinansman yapılması budur. İhtiyaç kredisi yapılandırma hesaplama başlığımızı da okuduktan sonra, bu işlemin size ne gibi faydaları olacağını analiz edebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Borç Transferi

Kredi borç yapılandırması ve kredi Refinansman bir birinden çok farklı işlemlerdir. Mevcut kredinizin taksitlerini 2 ay üst üste ödeyemediğiniz zaman, yasal takip sürecine girmeden son virajda, bankanız size borç yapılandırması teklifinde bulunur. Yani oluşan faizleri silerek, yeni beyaz bir sayfa açmayı teklif eder. Buna borç yapılandırma işlemi denir. İhtiyaç kredisi borç transferi ise ( yani Refinansman ), güncel faiz oranları, sizin kredi aldığınız dönemden daha uygun ise, yeni kredi alarak borç transferi yapabilirsiniz. Bu işlemi kredi aldığınız bankadan yapma şartınız yok. Daha uygun faiz oranlarına sahip olan başka bir bankaya da borç transferi yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisi yapılandırma hesaplama yaparak, hangi bankanın faiz oranları size daha uygunsa, o bankayı tercih edebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Hesaplama

Bu hesaplama işlemini yapabilmeniz için, güncel kredi faiz oranlarını takip etmeniz gerekir. Çünkü standart İhtiyaç kredisi yapılandırma hesaplama diye bir uygulama bulunmuyor. Bu hesaplama tamamen almış olduğunuz kredi miktarına, güncel faiz oranlarına, talep ettiğiniz vade sayısına göre hesaplanır. Bu verileri masaya koyarak, hesaplamanızı manuel yapabilirsiniz. Çeşitli sitelerde otomatik hesaplama araçları olsa da, bu araçların gerçek verileri vermediğinizi bilmenizi isteriz. En güncel bilgiyi ve hesaplamayı banka şubelerinden yapabilirsiniz.

Borç Yapılandırması Yapan Bankalar

Refinansman yapan bankalar ve borç yapılandırması yapan bankalar listesini oluşturmaya gerek duymadığımız için, tek tek banka adı yazıp zaman kaybı yaşatmak istemedik. Çünkü finansal statünüz bu işlem için uygun ise, tüm bankaların kapısını rahatlıkla çalabilirsiniz. Borç yapılandırma yapan bankalar listesini bulmak güç değil. Kredi notunuz, aylık gelir beyanınız ve mali durumunuz buna müsait ise, her bankaya yaptığınız başvurular olumlu değerlendirebilir. Ancak daha önemlisi, sizin banka seçiminizdir. Tamam, tüm bankalar borç yapılandırması yapar evet ama faiz oranları size uygun mudur, önceki alınan kredinin faiz oranında daha düşük müdür, bu verilere bakmanız gerekir. Yani seçimi siz yapmalısınız, banka değil. İhtiyaç kredisi yapılandırma hesaplama işlemi yapmak için, bankaların güncel kredi faiz oranlarını inceleyin, bankanızı seçin ve işleminizi başlatın.

Kredi Refinansman Yararlı mı?

Bu işlemi yapmanız yararlı mı, zararlı mı ona siz karar vereceksiniz. Çünkü bu durum tamamen hesap kitap işidir. Yeni kredinin masrafları, faiz oranları ve dosya masrafları ve diğer tüm kredi giderlerini hesaplayıp, size ne kadar avantaj sağladığına bakıp, o şekilde karar vermelisiniz. Yanlış hesaplama yaparak, Refinansman işlemini kabusa dönüştürmeniz de olasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir