Kefilli Kredi Çekmek İçin Bankaların Kefil Olma Şartları

Kefilli Kredi Çekmek İçin Bankaların Kefil Olma Şartları

Eskilerden kalan bir söz vardır; “ babam olsa bile kefil olmam “. Biraz abartılı gibi görünse bile, aslında oldukça gerçekçi bir laftır. Özellikle şu günlerde, insanların bir birine olan güven oranında büyük düşüşler yaşanması, borç dağlarının büyümesi ve olumsuz ekonomik göstergeler nedeni ile kefil bulmakta oldukça zorlanabiliriz. Ayrıca banka kefil olma şartları da çok sıkılaştı. Bankalar, artık kredi talebinde bulunduğu kişilerde aradığı özelliklerin aynısını, kefil olacak kişi veya kişilerde de aramaktadır. Kefilin sadece aylık bir gelire sahip olması yetmemektedir. Kredi notundan, ikametgâh belgesine kadar birçok belge talep edilebilmektedir. Tüm bu detaylara aşağıdaki başlıklarda değineceğiz ve banka kefil olma şartları maddelerini detaylıca anlatacağız.

Krediye Kefil Olmak

En yakınınızdan gelen “ bana kefil olur musun “ sorusu ile karşılaştığınızda, doğal olarak çok sıkıntı yaşarsınız. Kimsenin kolay kolay bu topa girmek istemediği şu günlerde, kefil bulmak ta ayrı bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Kefil olmak demek, alınan borcu sahiplenmek anlamına gelmektedir. Banka kefil olma şartları bunu gerektirmektedir. Bankadan alınacak olan krediyi, sanki siz almış gibi olursunuz ve yaşanacak olası olumsuz durumlarda, bankanın kapısını çalacağı ilk kişi siz olursunuz. Otomatik olarak borcu kabul etmiş olduğunuz için, üzerinize kayıtlı olan maaş, gayrimenkul, mevduat, taşıt veya değerli eşyalar da risk altına girmiş oluyor. Kefil olunan borç, ödenmediği takdirde tüm bu birikimleriniz bankanın kontrolüne geçebilmektedir. O yüzden her hangi bir krediye kefil olmadan önce, bunları bilmeniz ve ona göre kefil olmanız gerekir.

Banka Kredisine Nasıl Kefil Olunur?

Her hangi bir bankadan alınacak olan krediye kefil olabilmeniz için, kredi alınacak olan banka şubesine, krediyi alacak kişi ile beraber gidip, kefil sözleşmesine imza atmanız gerekir. Kefil olabilmeniz için bankanın talep ettiği belgeleri temin etmeniz ve garanti vermeniz gerekir. Banka kefil olma şartları aşağıdaki başlıkta detaylıca anlatılmıştır. Şartlardan ziyade, bu kefilliğin sizden neler götürebileceğini iyi anlamanız gerekmektedir. Borcuna kefil olduğunuz kişinin borcunun siz ödeyecekmişsiniz gibi düşünmelisiniz. Nasılsa borcunu öder diye düşünüp kefil olursanız, olası kötü sürprizler her an kapınızı çalabilir ve kefil olduğunuz kişi ile insani ilişkileriniz bozulabilir.

Banka Kredisine Kefil Olma Şartları

Nerdeyse tüm bankalar, üç aşağı beş yukarı aynı kefillik prosedürünü uygular. Banka kefil olma şartları genelde aynı olmakla beraber, bazı bankalarda ek olarak belge veya belgeler talep edilebilmektedir. Bu şartlar aşağıdaki şekilde listelenebilir:

  • Kefil sözleşmesini imzalamanız gerekmektedir. Alınacak olan kredinin tüm sorumluluğunun size ait olduğunu belirten kredi sözleşmesine imza attığınız zaman, borcun sorumluluğu üzerinize geçer.
  • Kimlik fotokopisi, ikametgâh belgesi, son 3 aya ödenmiş kefil adına olan fatura
  • Kefilin ayık gelir belgesi, maaş bordrosu, varsa mevduat gelir belgesi veya kira getirisinin belgeli olarak ibraz edilmesi
  • Kefilin adına kayıtlı gayrimenkul tapu veya tapularının fotokopileri
  • Ve her şeyden önemlisi, kefil olacak kişinin kredi notunun müsait olması gerekir. Kredi skoru uygun olmayan kefiller, sadece gayrimenkul ipoteği ile kefil sayılabilirler.
  • 70 yaşını aşmış emekli kişilerin kefilliği, birçok banka tarafından kabul görmemektedir.

 

Kefilin Sorumlulukları

Yukarıdaki başlıkta belirttiğimiz gibi, kefilin sorumluluğu o kadar büyüktür ki, alınan krediyi kefil alıyormuş gibi saymanız gerekir. Kefil olmadan önce bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Borç, kefilindir ve ödenmediği takdirde tüm sorumluluk kefilin üzerine yıkılır ve toplam borç kefil olan kişiden tahsil edilir. Bu durum kanunlar kapsamında bu şekilde belirlenmiştir. Hiçbir şekilde itiraz veya ret edemezsiniz. Olası icra ve haciz işlemleri kefil üzerinden yapılır ve kefilin sahip olduğu tüm varlıklar, nakdi veya gayrimenkul varlıkları hacize açık haldedir.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Kefil olduğunuz kredi borcu 2 ay üst üste ödenmediği takdirde, 3. Ayın sonunda yasal takibe girer ve banka bu borcu krediyi alan kişiden tahsil etmeye çalışır. Krediyi çeken kişiden borcu tahsil edemez ise, 1 ay içerisinde tüm borç yükü kefil üzerine bindirilir ve borç tahsilatı kefilden yapılır. Kefil bu borcu ödemez ise, icra takibi başlatılır ve kefilin üzerine kayıtlı tüm değerli varlıklar haczedilebilir. Kefilin eğer isterse, bu borcu yapılandırabilir ve taksitler eşliğinde ödeyebilir çünkü borç, artık borçlunun değil kefilin borcu sayılmaktadır. Kefil banka ile muhatap olmaya başlar. Banka kefil olma şartları her ne klasik olsa da, kefilin sorumluluğu daha fazladır. Bu konuda adım atarken, ince eleyip sık dokumanızı tavsiye ederiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir