Kobi Ödemeleri 2019 yılına ertelendi

Kobi Ödemeleri 2019 yılına ertelendi

Hükümetin ekonomik kriz önlemleri arasında, Kobilerin ve esnafın finansal statüsünü korumak ilk sırada geliyor. Bu kapsamda kobi ödemelerinin 2019 yılına ertelendiği açıklandı. Kosgeb kredisi alan kobilerin, geri ödemeleri 2019 yılına ertelendi ve bu sayede kobilerin bir nebze olsun nefes alması sağlandı.

Kosgeb geri ödemeleri ertelendi mi?

Sanayi ve Ticaret bakanlığının 16 maddeden oluşan destek paketi içerisinde yer alan kobi ödemeleri 2019 yılına ertelendi haberi, kobiler arasında büyük bir sevinçle karşılandı. Borç çıkmazı içinde olan esnaf ve kobiler, bu erteleme haberi üzerine en azından 2018 yılını geri ödemesiz geçirebilecek. KOSGEB’in geri ödemeye sahip destek kredileri KOBİ’lerden 2018’de tahsil edilecek olan borçlar,  2019 yılına ertelenecek.

Yeni Kosgeb Destekleri

Ayrıca 1500 projeye sağlanacak olan 500 milyon liralık yeni destek paketi açıklandı. Teknolojik destek kapsamındaki projelere ise 100 milyon TL destek verilecektir. Kobi Ar-Ge Başlangıç destek programında 500 bin lira olan destek limiti, 600 bin lira olarak belirlendi. TÜBİTAK Tekno girişim Sermaye Desteği Programındaki desteğinde üst limit 200 bin lira olarak kesinleşti. TSE belgesi ve hizmetleri alacak olan kobilere %25 indirim yapılacağı duyuruldu. Eylül ayının ilk haftasında açıklanan 16 maddelik bu destek paketi sayesinde, ekonomiye nefes aldırılmaya çalışılmaktadır.

Kosgeb Geri Ödeme

Kosgeb aracılığı ile devlet destekli kredi alan kobiler, esnaf ve girişimciler, bu erteleme haberi ile borçlarını bir süre daha unutup, ekonomiye katkı sağlamaya devam edeceklerdir. Özellikle son 1 yıl içerisinde Kosgeb geri ödemelerinde inanılmaz bir tıkanma ve yığılma söz konusuydu. Alınan kredilerin geri ödemesinde zorlanan kobiler, dar boğaza girmişti. Bu da otomatik olarak ekonomiye olumsuz yansıyordu. Bunu göz ardı etmeyen devlet yetkilileri, Kosgeb geri ödemelerinde erteleme yoluna giderek, kobilerin borç yükünü biraz olsun azaltmayı hedeflemektedir. Umarız bu kısa süreli erteleme kobilere ilaç olur ve ekonomik açıdan kısa da olsa rahat bir nefes alırlar. Kobilerin talebi ise Kosgeb destek kredi faizlerinin düşürülmesi veya sıfır faizli Kosgeb Kredisi verilmesidir. Bu sayede hem daha çok kredi sağlanacak, hem de ekonomiye katılım sayısında artış olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir