2019 Konut Kredisi Ödenmezse Ne Yapmalıyız? Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

İpoteğinizde su altındayken bir ev satmak eğlenceli değil. “Sualtı” olmak, konut kredisine ev borcundan daha fazla borçlu olduğunuz zamandır.

Ne yazık ki, ev sahiplerinin başka seçeneğinin olmadığı zamanlar vardır. İşvereniniz sizi ülke genelinde yeni bir işe devredebilir. Ya da eviniz büyüyen bir aile için çok küçük olabilir. Eğer bu durumdaysanız, ev satışınız kapandığında borç verene bir çek yazmanız gerekebilir. Ancak, doğru fiyat sorusunu ayarlayarak ve evinizi en iyi görünmesi için sahneleyerek borçlu olduğunuz miktarı azaltabilirsiniz. İpoteğinizde su altındayken evinizi nasıl satacağınız. (Ayrıca bakınız: Neden Her Yıl Mortgage Borç Vericinizi Aramanız Gerekiyor )

Meydan okuma
Neden olumsuz eşitliği olan bir konutu bu kadar çok parasal olarak satıyor? Ev satışından para kazanmak yerine, kaybedersiniz.

Diyelim ki ipoteğinize 200.000 türk lirası borçlusunuz, ancak eviniz sadece 180.000 türk lirası değerinde. Evinizi 180.000 $ değerinden daha yüksek bir fiyata satmak için mücadele edersiniz. Ve bu şekilde satış yapsanız bile, satıcınızı kapattıktan sonra borç verene 20.000 $ borçlusunuz. Bu, borç verene kapanışta 20.000 türk lirasılık bir çek yazman gerektiği anlamına gelir. Herhangi bir ev satıcısının istediği sonuç bu değil.

Kredi borcumu ödeyemiyorum

Ya ipoteğinizin altında su altındaysanız? En iyi tavsiye, mümkünse evinizi satmaya devam etmektir. Bu şekilde, evinizin değer kazanmasını ümit edersiniz – umarım yeterlidir, böylece artık eksi sermayeniz kalmaz.

Ayrıca, aylık olarak yeterli miktarda ipotek ödemesi yapana kadar bekleyebilirsiniz, böylece artık ev kredinize değerinden daha fazlasını borçlu değilsinizdir. Borç verene, kredi borcunuzun asıl bakiyesini düşürmek için doğrudan başvuruda bulunmak için fazladan para gönderebilirseniz, eşitliği daha hızlı bir şekilde artırabilirsiniz.

Gittikçe daha az yaygınlaşıyor
İyi haber şu ki, ipoteklerinde su altında kalan ev sahibi sayısı, birkaç yıl öncekine göre düşüyor. CoreLogic, 2018’in ilk çeyreğinde negatif özkaynaklı ev sayısının yüzde 3’e 2,5 milyonun altına düştüğünü bildirdi;

Doğru fiyat sorma
Satış yapmaktan başka çareniz yoksa, anahtar mülkünüz için doğru fiyat sorma. Su altındaysanız, pazarın evinizin değerinde olduğunu söylediğinden daha yüksek bir fiyat talep etmek isteyebilirsiniz. Bu ayartmaya karşı koy.

Alıcılar bugün bir evin neye değer olduğunu biliyor. Talep fiyatınızı çok yükseğe ayarlarsanız, çoğu evinizi geçip yerine başka mülklere bakarak geçer. Eviniz için daha fazla para ödemeye zorlayamazsınız çünkü su altındasınız, çünkü alıcılar eviniz için ilk başta ödediğinizin umrunda değil.

Adil olan bir satış fiyatı belirlemeniz gerekir, ancak bunun için satabileceğiniz mümkün olan en yüksek tutardır. Bu fiyatı bulmanın en iyi yolu, mahallenizi tanıyan bir emlakçı ile çalışmak. Evinizi en yüksek fiyata satma olasılığınızı artırarak, potansiyel müşterileri en fazla çeken teklif fiyatını belirlemenize yardımcı olabilirler. (Ayrıca bakınız: Evinizde Eşitlik Nasıl Kurulur )

Evinizi evreleme
Su altındaysanız ve satmayı planlıyorsanız, evinizi satmak için mümkün olan en az miktarda para harcamak istersiniz. Ancak bir ev işçisine yatırım yapmak karşılığını verebilir. Eviniz daha geniş, aydınlık ve havadar görünecek şekilde, bir ev hanımı mobilyalarınızı ve ev dekorunuzu yeniden düzenleyecektir. Bu, evinizin alıcılar üzerinde güçlü bir ilk izlenim bırakmasına yardımcı olacaktır. Alıcıların eviniz için heyecanlanmasını ve listeleme fiyatınıza yakın teklifler vermesini istiyorsunuz. (Ayrıca bakınız: Evinizi Satmanız mı Gerekiyor? İşte Nasıl Gidilir? )

Gerekli tüm onarımları yapın
Evinizi satmak için, kırık aletleri, yırtılmış halıları, çeperli duvarları veya takılmış camları tamir etmeniz gerekecektir. Alıcıların bunun için en yüksek parayı ödemesini beklerseniz, evinizi herhangi bir kusur ile listeleyemezsiniz. (Ayrıca bakınız: Listenize Binlerce Eklenen 9 Modern Ev Geliştirme )

Dışını unutma
Evinizin dışına da zaman ayırın. Çimenlerin düzgünce kesildiğinden, tüm yabani otların çekildiğinden ve bazı parlak bitkilerle renk atmaları eklediğinizden emin olun. Alıcıların, çekildiklerinde heyecanlanmalarını istersiniz. Bakımlı ve davetkar bir dış mekan görürlerse, evinizin içinde gezmeye daha istekli olurlar.

Buradaki anahtar, alıcılardan mümkün olan en yüksek teklifi almak. Bunu yapabilmek için evinizin hem içinde hem de dışında en iyi durumda olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir