Kosgeb hayvancılık desteği 2019

Kosgeb hayvancılık desteği 2018

Kosgeb’in tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilere olan desteği sadece büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığı kapsamamaktadır. İpek böceği yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı hayvanlar, kümes hayvancılığı, balıkçılık ve daha birçok hayvan grubunda destek sağlanmaktadır. Kosgeb hayvancılık desteği 2018 yılında tarım ve hayvancılığa katkıda bulunmak amacı ile genişletilerek sunulmuştur. Bu destekten sadece çiftçiler ve hayvancılık mesleği ile geçimini sağlayan kişiler faydalanabilmektedir. Başvuru şartları ve başvuru belgeleri diğer Kosgeb desteklerine göre değişkendir. Bu destekte esas alınan başvuru şartı, başvuru yapan kişinin gerçek mesleğidir. Geçimini çiftçilik veya hayvancılık ile sağlayan ve bunu belgeleyebilen kişilerin faydalanması istenilmektedir. Bu sayede, desteğin amacına ulaşması hedeflenmekte ve son yıllarda çıkmaza giren tarım ve hayvancılık sektörünün önünün açılması planlanmaktadır.

Kosgeb Hayvan Alımı Hibe Desteği

Kosgeb sadece kredi desteği sunmamakta, aynı zamanda hayvan alımı hibe desteği de sunmaktadır. Hibe desteğinin anlamı, geri ödemesiz kredi demektir. Yani çiftçilere ve hayvancılık ile uğraşan kişilere sağlanan kredi desteğinin geri ödemesi bulunmaktadır. Ancak Kosgeb hayvancılık desteği 2018 yılında genişletilmiş olarak sunulmaktadır. Hibe desteği alabilmeniz için, devlet adına ipotek yaptırmanız gereklidir. Aşağıda detaylarını sunduğumuz konuya kısaca değinmek gerekirse; adınıza kayıtlı olan arazi tapusunu belli bir süre zarfında devlet adına ipotek ettiğiniz takdirde, Kosgeb hayvan alımı hibesi almaya hak kazanabilirsiniz. Tabi sadece arazi ipoteği yetmeyebilir. Bunun yanı sıra, Kosgeb başvuru şartlarını eksiksiz yerine getirmeniz ve bu desteği almaya hak kazanmanız gerekir. Her arazi ipoteği yapan bu destekten faydalanamamaktadır.

Kosgeb hayvancılık desteği ne kadar?

Kosgeb hayvancılık hibe desteği haricinde, çiftçilere 150.000 liraya varan kredi desteği sunmaktadır. Hibe desteği ise 300 koyun ile sınırlıdır. 300 adet koyunu hibe olarak veren devlet, bunun geri dönüşü tamamlanana kadar, çiftçinin arazisini ipotek altına almaktadır. Yani verdiği 300 koyunun yavrulayıp, geri dönüşü sağlaması gerekmektedir. Belli bir süre sonra, verdiği 300 koyun, çiftçiye kalmakta ve yapılan ipotek geri verilmektedir. Devlet destekli Kosgeb hayvancılık hibe desteğinin sistemi bu şekilde işlemektedir.

Kosgeb Hayvancılık Desteği Alma Şartları

Kosgeb’in hayvan alımı hibesinden yararlanabilmeniz için, Kosgeb kurumunun öngördüğü şartları eksiksiz yerine getirmeniz gerekmektedir.  Kosgeb hayvancılık desteği 2018 şartları aşağıdaki liste şeklindedir:

  • Çiftçi Kayıt Sistemi ( Kısa adıyla ÇKS ) sistemine kayıtlı olan üye çiftçiler, Kosgeb hayvancılık desteğine başvuru yapabilmektedirler. Bunun haricinde hiçbir başvuru kabul edilmemektedir.
  • Kendi adına kayıtlı olan arazi tapusuna sahip olan çiftçiler ise, bu arazisini devlet adına ipotek ettirdiği takdirde 300 küçükbaş hayvan alımı desteğine başvuru yapabilmektedirler. İpotek haricinde başvuru kabul görmemektedir.
  • Başvuru sahiplerinin 18 yaşından büyük ve 41 yaşından küçük olması şartı bulunmaktadır. Bu yaş grupları haricinde Kosgeb hayvancılık desteği başvurusu kabul edilmemektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir