Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır

Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır

Kosgeb desteği ve kredilerinden faydalanabilmenin en büyük kriteri, Kosgeb iş planının istenilen şekilde hazırlanıp sunulmasıdır. Kosgeb iş planı nasıl hazırlanır diye merak edenler için çok kapsamlı bir rehber derledik. İş planı, destek alabilmenin ilk adımıdır. Diğer istenilen tüm şartları yerine getirseniz bile, hazırlanan iş planında görülen olası bir eksiklik, Kosgeb başvurunuzun sonucunu olumsuz etkileyebilir.

Kosgeb desteği ve iş planı hakkında her şey

Yüzlerce sektörde, devletin desteğini almak hiç şüphesiz tüm iş girişimcilerin isteğidir. Ancak devlet desteği almanın şartları biraz detaylı ve zordur. Kosgeb kurumu tarafından sağlanan devlet desteklerini alabilmeniz için, kurumun ön gördüğü şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Kosgeb başvuru şartları arasında yer alan Kosgeb iş planı, en önemli etkendir. Kosgeb’in olmazsa olmazıdır. Kosgeb iş planı hazırlamak için ücretli danışmanlık veren firmalara ihtiyaç duymadan, kendi iş planınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için size yardımcı olacağız.

Kosgeb girişimcilik kursları

Kosgeb desteklerinin çoğunda ilk şart, Kosgeb’in düzenlemiş olduğu eğitim kurslarına katılıp, bu eğitimlerden sertifika almaktır. Genellikle en fazla 7 gün süren Kosgeb eğitimleri dönemsel olarak değişmekte ve her ilin farklı eğitim programları olabilmektedir. http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresinden tüm eğitim listesine göz atabilirsiniz.

Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır

Her sektörün iş planı bir birinden farklı olsa da, Kosgeb iş Planı içeriği genel olarak aynıdır. Kosgeb’ten destek almak istediğiniz zaman yapacağınız işin mahiyeti, bu işten ne beklediğinizi, bütçe planlamasını, hedeflenen kar oranlarını, personel giderlerini, işi yapacağınız dükkân ya da ofisin detaylarını, yani kısaca iğneden ipliğe tüm detayları iş planında anlatmanız gerekmektedir. Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır konusunda araştırma yapan kişilerin bu detayları bilmesi şarttır. Hatta bazı iş planlarından sizden grafiksel olarak planlarınızı anlatmanız istenebilmektedir. Tüm planlarınızın yazıya uygun bir şekilde dökülmüş halidir, Kosgeb iş planı.  Kosgeb iş planı 7 farklı bölümden oluşur ve Word dokümanı şeklinde kuruma sunum yapılır.

  • Girişimci bilgileri ve iş fikri

Bu bölümde kendinizden bahsediyorsunuz. Tüm kişisel bilgileriniz, yapmış olduğunuz işler, almış olduğunuz eğitimler, katıldığınız kurslar, yapmayı planladığınız iş fikri hakkında detayları ilk bölümde çok detaylı anlatmalısınız.

  • Sektör bilginiz ve planlarınız

Bu kısım çok önemlidir. Yapacağınız iş ve sektör hakkında bilgiler, hizmetleriniz ve satacağınız ürünleriniz hakkında en ince ayrıntısına kadar tüm detayları bu bölümde paylaşmalısınız.

  • Üretim iş planı

Eğer üretime dayalı bir işletme kurmayı düşünüyorsanız, bu bölümde çok detayı bilgileri yazmanız gerekmektedir. Hizmet veya ürün satışı yapıyor olsanız bile, ürün ve hizmetler hakkında olabildiğince fazla detay yazmalısınız.

 

  • İş Yönetimi

İş planının bu kısmında ise mesleğiniz ile ilgili tüm detayları, işyerinizde çalıştırmayı planladığınız personel sayısı ve detaylarını belirtmelisiniz.

  • Finans planlaması

Yapacağınız işte hedeflediğiniz aylık gelir gider, mali planlarınız hakkında madde madde detay vermelisiniz.

  • Talep ettiğiniz maddi destek

Kosgeb’ten maddi olarak beklentiniz nedir, kaç lira talep ediyorsunuz ve size kaç liralık bütçe sağlanırsa bu iş planında yazılan projenizi hayata geçirebilirsiniz. Tüm detayları paylaşmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir