Kosgeb’ten Kobilere 290 Bin TL Destek Geliyor

Kosgeb’ten Kobilere 290 Bin TL Destek Geliyor

Ekim ayının ilk haftasında Kosgeb’ten kobilere müjde geldi! İşletme Geliştirme Destek Programı projesi içerisinde yer alan dokuz değişik konuda tam iki yüz doksan bin Türk lirası destek verilecektir.

Kosgeb’in kobilere olan desteği yıllardır devam etmektedir. Bu hafta içinde hayata geçirilen destek programı kapsamında, İşletme Geliştirme Destek Programı 2 sene sürecek olan bir destek programı uygulayacaktır. Bu destek fırsatından sadece Kosgeb Kobi veri tabanına kayıtlı olan işletmeler faydalanabilecektir. Bu desteğin en önemli şartı,  sadece dönem içinde net satış hasılatı minumum %10 artan işletmelerin başvurabilmesidir. Yani dönem boyunca en az %10 satış hasılatı kazanamayan kobiler, faydalanamayacaktır. Her işletme, sadece 1 kez yararlanabilecektir.

Programa dâhil olan destekler:

Kosgeb Yurtiçi fuar desteği: %60 destek oranına sahip bu programda alınabilecek en üst limit 50 bin lira olarak belirlenmiş olup, maksimum 4 adet fuarı kapsamaktadır.

Kosgeb Yurtdışı iş gezisi desteği: Bu program kapsamında alınabilecek destek en fazla 20 bin lira olup, destek oranı %60 olacaktır. Bu programda bir istisna durum belirlenmiştir. Kosgeb Kobi ve Girişimcilik ödüllerinde belirlenen finalistlere %100 destek hakkı tanınacaktır.

Kosgeb Nitelikli eleman istihdam desteği: %60 olan destek oranı, üniversiteden yeni mezun olan, şehit yakını ya da gazi olan eleman istihdamı yapıldığı zaman %80 olacaktır. Programın maksimum limiti 50 bin liradır. En fazla 4 eleman için başvuru yapılabilecektir.

Kosgeb Eğitim Desteği: Bu program en fazla 20 bin TL ve %60 destek oranı ile sınırlıdır.

Kosgeb Enerji Verimliliği Desteği: Bu destek kapsamında limitler en fazla 35.000 TL ve destek oranı %60’tır.

Kosgeb Tasarım desteği: 25 bin TL destek limiti ve en fazla %60 oran ile sınırlıdır.

Kosgeb Sınai Mülkiyet hakları desteği: TSE ve Türk patent aracılığı ile alınacak olan belgeler %100 destek oranı ile desteklense de, diğer destek oranları %60 olup, 30 bin lira ile sınırlıdır.

Kosgeb Belgelendirme Desteği: Programın üst limit desteği 30 bin TL + %60 olup, TSE / Türk Patent belgeleri %100 destek oranına sahiptir.

Kosgeb Test ve Analiz Desteği: Maksimum 30 bin TL ve %60 oranında destek sağlanacaktır.

İşletme Geliştirme Destek Programı Detayları

Açıklanan İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında, bir yenilik te bilgi işlem sürecinde yapıldı. Eskiden Kobi veri tabanı kaydı ve Kobi beyannamesi kâğıtlarını çıktı alıp, ıslak imza ile onaylatılması gerekiyordu. Yeni sistemde buna gerek kalmadan, işlemlerin otomatik olarak sisteme girilmesi kararlaştırıldı. Bu yenilik, kobilere büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir