Kredi Borcu İcra

Kredi borcu icra

Son yıllarda icra, haciz, mahkeme, avukat gibi terimlere çok aşina olduk toplum olarak. Ekonomik göstergeler, geçim sıkıntısı, bilinçsizce harcama, tüketim çılgınlığı ve benzeri birçok nedenden dolayı şu an ki durumumuz gerçekten içler acısı durumdadır. Kredi borcu icra davaları o kadar artmaya başladı ki, mahkemeler bu yoğunluğa cevap vermekte oldukça zorlanmaktadır. Alınan banka kredileri ödenemiyor, yazılan çeklerin %70 kadar olanı yazılıyor ve hem bireysel hem de kurumsal olarak borçlanma hızı her geçen gün artmaya devam ediyor. Kredi borcu icra yüzünden birçok evde huzur kalmadı maalesef. Bankalar haklı olarak borçlarını tahsil etme derdinde iken, vatandaş bu borç yükünün altında ezilmeye devam ediyor. Kredi borcunuz için icra dosyası açılmış ise, borç kapatılana kadar peşinizi bırakmayacağını bilmeniz gerekir. İcra davalarının zaman aşımı normalde 10 yıldır ancak banka avukatı bu süre içerisinde dosyayı yenilirse, süreç devam eder. Yani icra dosyasında zaman aşımı olmaz. Borcunuzu kapatıp, icra dosyasını düşürmeniz lehinize olacaktır. Bir anca önce borçtan kurtulmak için imkânlarınızı zorlamalısınız.

Kredi Borcu İcra Davası

İcra davaları sadece kredi borcundan değil, bütün alacak verecek işleri ve finansal anlaşmazlıklar durumunda açılabilir. Ancak bizi ilgilendiren kısım Kredi borcu icra davalarıdır. Yazımızda bu konuyu ele alacağız. Kredi borcunuzu ödeyemeyip, banka avukatı ile anlaşamadığınız takdirde veya ödeme gücünüz yok ise, o zaman icra davası ile karşı karşıya kalırsınız. Bunun önüne geçmeniz hukuksal açıdan mümkün değildir. İcra dosyaları, sadece borç kapatılınca düşürülebilir. Alacaklı tarafından borcun tahsil edildiğine dair bir yazı verilir ve bu yazı ile icra dosyasının açıldığı mahkemeye başvuru yapılıp icra davası kapatılabilir. Tabi icra süreci devam ederken, günlük faiz işlendiğini unutmamanız gerekir. Tüm icra dosyası masrafları da bu borcun üzerine eklenmektedir. İcra dosyası ne kadar açık kalırsa, borcunuz o kadar artar ve katlanır.

Kredi borcu yüzünden icra

Evinize icra bildirim kâğıdı geldi. Hemen telaş yapmanıza gerek yok. Yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağız. Gelen belgede hangi icra mahkemesinden geldiği ve dosya numarası yazar. Ayrıca toplam borç tutarı ve alacaklı bilgileri de belirtilir. Bu belge elinize geçtiği günden itibaren, 7 gün içerisinde belgede yazan icra mahkemesine başvurup, ya borsa itiraz edeceksiniz veya borcu ödeyeceğinize dair ya da ödeyemeyeceğinize dair yazılı bildirim yapmalısınız. Bu aşamada 2 seçeneğiniz vardır. Borcunuzu kabul edip, taksitlendirme talep edebilirsiniz veya diğer seçenek ise borcunuzu kabul edip bu borcu ödeme gücünüzün olmadığını beyan edeceksiniz. Her iki seçenekte te yapacak bir şeyiniz bulunmuyor. Ödeme gücünüz var ise borcunuzu ödeyip dosyayı kapatabilirsiniz. Ödeme gücünüz yok ise, icra dosyası akabinde haciz işlemleri başlatılacak ve borcunuz kapatılana kadar bu süreç devam edecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir