Kredi borcu ödenmezse ne olur

Kredi borcu ödenmezse ne olur

Milyonlarca kişinin içerisinde bulunduğu durum ve en çok merak edilen kilit soru hakkında birkaç açıklama yapmak ve sizleri bu konuda bilgilendirmek istiyoruz. Kredi borcu ödenmezse ne olur sorusu, şu an en popüler ve en internette en çok aranan soruların başında gelmektedir. Bu sorunun cevabı çok seçeneklidir. Yani içerisinde bulunduğunuz sosyal statüye, sahip olduğunuz mal varlıklarına ve hatta çalışma durumunuza göre değişkenlik gösterebilir. Bu maddeleri teker teker anlatıp, Kredi borcu ödenmezse ne olur konusunda cevaplar vereceğiz. Ancak bu yazıyı okumadan önce, kendinizi borcunuzu ödemeye odaklamalısınız. Çünkü bu borçtan kurtulmanız, bankanın sizi affetmesi ve benzeri durumlar asla söz konusu olmaz. Üzerinden 20 sene bile geçse, borcunuz baki kalır bunu unutmayın. O yüzden borcun ödenmemesi seçeneğini kesinlikle düşünmeyin ve ödemek için imkânlarınızı seferber edin. Bu anlatacaklarımız, gerçekten ödeme gücü olmayan ve kredi borcunu ödeyemeyenler için bir rehber niteliğinde olacaktır.

Kredi borcu sorunları

İhtiyaç duyduğumuz zamanlarda bankalara başvuru yaparak, kredi almak için uğraşırız. Kredi alabilmemiz için bazı kriterler bulunmakta. Kredi notumuzun kredi alabilmek için uygun olması, finansal geçmişimizin temiz olması, aylık sabit bir gelire sahip olmamız ve sgk girişli olmamız en önemli etkenlerdir. Krediyi alana kadar olan süre çok keyiflidir. Havadan gelmiş gibi cebimizde para gördüğümüzde, bu kredinin ödenmesi gerektiğini çoğu zaman unuturuz.  Bu rehavete kapılan kişiler, birkaç ay sonra Kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabını aramaya başlarlar. Keşke herkes aldığını borçları gününde ödeyebilse diyeceğiz ama maalesef bu ekonomik şartlarda bu mümkün olmuyor. Borçluların da yapabilecekleri çok şey yok aslında. Kimse isteyerek borç altına girmez, girmek istemez. Kredi borcu sorunu yaşamayan yok gibi günümüzde. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, her 3 kişiden 2 kişinin bankalara borcu var. Ve her 5 kişiden 2 kişi yasal takip sürecinde şu an. Rakamlar korkunç derecede her geçen gün artmaya devam ediyor. O yüzden yapmanız gereken ilk şey sakin olmak ve bir ödeme planı hazırlayıp bunu bankanız ile paylaşmak. İnanın ayda 50 lira bile ödeyeceğinizi söylerseniz, bankanız bunu kabul edecektir. Çünkü borçlu sayısı o kadar arttı ki, bankaların borçlarını tahsil etmelerinde yaşadıkları güçlük nedeni ile tüm yapılandırma seçeneklerini masaya yatırmaya başladılar. Borcunu ödeyemeyenlere sesleniyoruz; stres yapmayın, sakin olun ve size en uygun ödeme seçenekleri üzerinde düşünün. Borcu borç ile kapatmayı sakın denemeyin. Bu en zararlı yoldur. Kesinlikle başarılı olmaz. Aksine borcunuz katlanır ve içerisinde çıkamayacağınız durumlar yaşayabilirsiniz.

Kredi Borcu Yasal Takip

İş buraya kadar gelmeden borcunuzu kapatmanızı tavsiye ederiz. Çünkü yasal takip sürecine girmeniz, kara liste diye adlandırılan “ bloke listesine “ girmiş olursunuz ve bu listeden çıkma süreci 5 senedir. Bu süre zarfında hiçbir şekilde kredi veya kredi kartı başvurusu yapamazsınız. Kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun ilk cevabı budur. Kredi borcunuzu 2 ay üst üste ödemediğiniz takdirde, 3. Yasal takibe alınırsınız ve bankanız bu borcu sizden hukuksal çerçevede tahsil etme yoluna gider. Bundan sonraki süreçte, bankanın hukuk departmanı ile muhatap olursunuz. Yasal takip süreci çok sıkıntılıdır. Sürekli telefon ile aranırsınız ve bu inanılmaz stresli bir süreçtir. Psikolojiniz bozulur, sürekli taciz ve hatta tehdit edilirsiniz. Şu aşamada sakin kalmanızda fayda vardır. Kredi borcu yapılandırma, işte tamda bu dönemde teklif edilir. Bankanız size borcunuzu yapılandırmayı teklif eder ve size uygun ödeme planı sunar. Bu teklifi kabul edip, borcunuzu yapılandırırsanız, sorun kalmaz. Ancak bu yapılandırma teklifini kabul etmeyip borcunuzun devamını sağlarsanız, icra ve haciz işlemleri başlatılır. Çalışan biri iseniz, ilk yapılacak iş maaşınıza haciz konulması olur. Maaşınızın ¼ tutarına haciz koyulur ve borcunuz faizi ile beraber maaşınızdan aylık olarak tahsil edilir. İkinci aşama ise üzerinize kayıtlı olan araç veya gayrimenkuller üzerinde haciz uygulanması olur. Borcunuzun miktarı tutarında işlemler uygulanır. Eğer maaş haciz borcunuzu kapatmaya yeterli ise, gayrimenkul haczi yapılmaz. Borcunuz yüksek miktarlarda ise, banka avukatınız üzerinize kayıtlı olan tüm değerleri varlıklara haciz uygulayabilir.

Kredi Borcu Avukat süreci

Banka avukatları genelde sinir bozucu olabilmektedir. Bir banka avukatı ile muhatap olacağınız zaman sinirlerinizin çelik gibi sağlam olması gerekirJ Onlar da kendi işlerini yapıyorlar, bunda hem fikiriz elbette ancak bazı banka avukatları gerçekten olayı taciz ve tehdit noktasına getirip, borçluları bıktırabiliyorlar. Hiçbir banka avukatına telefonda veya yazılı olarak hakaret etmeyiniz. Bu kabul edilebilir bir durum olamaz ve işi sizin aleyhinize kadar taşıyabilir. Ancak hiçbir banka avukatının da size hakaret ve tehdit etmesine izin vermeyiniz. Bu gibi durumlarda derhal yaşadığınız şehrin barosuna şikâyette bulunun. Hiçbir banka avukatının borçluya haddini aşarak davranması kabul edilebilir bir durum değildir ve aynı zamanda yasal olarak böyle bir hakları bulunmamaktadır. Finansal durumunuzu izah edin ve ödeme yapacaksanız, bunun şartları konusunda pazarlık edin. Borcunuz buraya kadar gelmiş ise, banka avukatının tek derdi sizden ne şekilde olursa olsun bu borcu tahsil etmek olacaktır. Sizin pazarlık şartlarınıza ( yani ödeme planınıza ) uymak zorundadır. Bunun haricinde başka bir seçeneği bulunmuyor. Banka avukatı ile konuşurken, kendinize göre ödeme planı çıkartın. Ödeme durumunuz yoksa bile bunu açık açık belirtin.

Kredi Borcu Haciz

Bankadan almış olduğunuz kredi taksitlerini 2 ay geciktirdiniz, yasal takip sürecine girdiniz ve yapılandırma tekliflerinizi ödeme gücünüz olmadığı için kabul etmediniz. Ya da kabul ettiniz ama yapılandırma taksitlerini bile ödeyemediniz. Bundan sonraki süreci anlatacağız şimdi. Bu bölüm çok önemlidir. Kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun ana teması bu bölümdürJ Banka avukatı ile ödeme konusunda anlaşamadığınız takdirde, 1 ay içerisinde hakkınızda icra davası açılır ve konu yargıya taşınır. İkametgâh adresinize icra dosyası belgesi gelir. Bu belgeyi aldığınız zaman, 7 gün içerisinde icra mahkemesine bizzat gidip mal beyanında bulunmanız gerekir. Bunu yapmak yasal zorunluluktur. Mutlaka yapmalısınız. Borcumu kabul ediyorum ancak ödeme gücüm bulunmuyor şeklinde bir dilekçe yazabilirsiniz. Veya borcunuzu ödeyeceksiniz, nasıl ödeyeceğinize dair açıklamayı dilekçede belirtmelisiniz. Konu buraya kadar geldiği takdirde, oluşan tüm yasal faizleri ödemek zorunda kalırsınız. İcra kâğıdı size ulaştıktan sonra, borç hala ödenmemiş ise haciz işlemleri başlatılır. Öncelik maaşınız olacaktır. Maaşınıza haciz koyulur ve borç tahsilatı maaşınız üzerinden aylık taksitler eşliğinde yapılır. Bunun yanı sıra araç, taşınmaz gayrimenkul, değerli eşyalar, ev haczi ve hatta 3. Şahıslardan alacaklarınıza kadar her şeye haciz konulabilir. Ev haciz uygulaması artık pek yapılmamaktadır. Çünkü son yasal kanunlar ile bu işlem sınırlandırılmıştır. Evde aynı eşyadan 2 adet varsa haciz edilebilmektedir. Örneğin 2 adet buzdolabı varsa veya 2 adet televizyon varsa haciz edilebilir. Avukatlar için ev haczi yapmak bir yük haline gelmiştir. Hiçbir işe yaramadığı için ev haczine sıcak bakmamaktadırlar. Çünkü haciz masrafı ödemek zorunda kalmaktadırlar ( nakliye, dosya ücreti ve benzeri giderler avukatlar tarafından karşılanır ). Borcunuz ödenene kadar haciz işlemleri belli periyodlarda devam edebilir. Yani örneğin evinize haciz için geldiler, yazacak bir şey bulamadılar ve döndüler. 2 ay sonra tekrar gelebilirler. Bu olası bir durumdur. Tamamen avukatın inisiyatifinde olan bir durumdur. Kesinlikle ev haczine gelinecek diye bir durum da yoktur. Çoğu avukat ev haczine artık gitmeyi gerek görmemektedir.

Kredi borcu ödenmezse ne olur

Yukarıda neler olabileceğiniz detaylı anlattık. Ancak şimdi farklı bir konuyu açıklamak istiyoruz size. En çok merak edilen konulardan biri de budur aslında. Örneğin bankadan kredi aldınız. Borcunuzu ödeyemediniz. Yasal takip süreci başladı, banka avukatı ile görüştünüz ve sonuç alamadınız, icra takibi başladı, haciz işlemlerine geçildi. Buraya kadar her şey tamam. Ancak çalışmıyorsunuz, maaşınız yok ve üzerinize kayıtlı olan hiçbir şey yok. Bu durumda ne olur? Bu konuda yazılıp çizilen birçok şey var. Hepsini unutun. Size ne olacağını en gerçekçi hali ile anlatacağızJ Böyle bir durumda iseniz, yapacağınız tek şey arkanıza yaslanmak ve sakin olmak olacaktır. Çünkü böyle bir durumda kesinlikle bankanın veya avukatlarının yapabileceği hiçbir şey yoktur. Size karşı hiçbir şekilde her hangi bir yaptırım uygulayamazlar. Aksine size olan yaklaşımları çok daha ılımlı ve yapıcı olacaktır. Çünkü sizin durumunuzu zaten araştırmış ve ödeme gücünüzün olmadığını biliyor olacaklardır. Böyle birinden borcu tahsil etmenin imkânsız olduğunu bildikleri için, ize karşı en uygun ödeme planı ile geleceklerdir. Hatta tüm biriken faizleri silmeyi teklif edeceklerdir. Örneğin 1 yıl önce borcunuz 10.000 lira ise, geçen sürede 5.000 lira faiz birikip borcunuz 15.000 lira olmuş ise, sizden sadece 10.000 lirayı tahsil etme yoluna giderler. 48 ay hatta 72 aya kadar ödeme planı sunarlar. Siz ayda 10 lira ödeyeceğim deseniz bile bunu kabul edebilecek aşamaya gelmiştir durum. İnanın durum bu şekildedir. Kesinlikle abartı yok bu anlattıklarımızda. 1-2 sene boyunca bankalar sizinle pazarlık etmek için ararlar. Oldukça nazik ve kibar yaklaşırlar. Çünkü alabilecek bir şey olmadığın bilirlerJ Aksi durum olsa, adeta canavar kesilirler ve sizden o borcu tahsil etmek için canınızı alırlarJ bu şekilde borcu tahsil edemeyeceklerini anladıkları zaman borcunuzu varlık şirketlerine satarlar. 10.000 lira olan borcunuzu, örneğin 500 liraya varlık şirketine devreder ve bu sefer devreye varlık şirketi girer. Varlık şirketleri ile muhatap olmaya kadar uzarsa süreç, sizin için avantaj olur. Çünkü bu sefer 10.000 lira olan borcunuzu 5.000 liraya kadar düşürüp size ödeme planı sunar varlık şirketleri. Hatta biraz sıkı pazarlık yaparsanız, 3.000 liraya kadar inebilirler. Şaka gibi gelebilir size bu anlattıklarımız ama durum bundan ibarettir. Varlık şirketleri ile pazarlık etek çok kolaydır. Borcunuzu peşin öderseniz %100 lere kadar varan indirimler alabilirsiniz. Çok esnek ödeme planları sunarlar size. Bankalar gibi katı değiller ve nasıl olsa sizden tahsil edecekleri miktarın, sizin borcunuzu satın aldıkları miktardan kat kat fazla olacağını bildikleri için, size karşı oldukça esnek olacaklardır.

Konuyu toparlamak gerekirse; Kredi borcu ödenmezse ne olur diye merak eden kişiler, sorunun cevaplarını bu yazımızda bulacaklardır. Allah kimseyi bankaların eline düşürmesin tabi ki ancak borçlarınızı aksatmayın ve bu gibi nahoş durumlar içerisine girmeyin. Hiç kimse borcu yüzünden stres yaşamak istemez. O yüzden harcamalarınızı bütçenize uygun şekilde yapmaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir