Kredi borcu yapılandırma

Kredi borcu yapılandırma

Bankaların borçlar konusunda uyguladığı taktik ve izlediği yol bellidir. Borcun tahsilatı, müşteriye en uygun kolaylıklar sağlanarak yapılır. Yani bankaya borcunuz var ise, banka onu sizden tahsil etmenin yolu ararken, size en uygun koşulları sağlamak zorundadır. Bakmayın siz bankaların tehditlerine veya tavırlarına. Şu ana kadar hiç kimsenin borç yüzünden canını alan banka olmadı, olmazdaJ Bankaya borcunuz varsa, stres yapmanıza gerek yok. Ancak şunu unutmamak gerekir, o borç mutlaka ödenmelidir. Bundan kesinlikle kaçamazsınız. Ömür boyu, karşınıza bir sorun olarak çıkacaktır. Bankadan aldığınız kredi ödemelerinde sorun yaşarsanız, kredi notunuz olumsuz etkilenir ve ayrıca faiz eklenerek borcunuz katlanır. Böyle bir duruma düşerseniz, yapmanız gereken en doğru şey Kredi borcu yapılandırma yöntemini seçmek olacaktır. Mevcut borcunuzu yapılandırıp ( yani yeniden taksitlendirip ) farklı ve uygun bir ödeme planı ile yola devam edebilirsiniz. Kredi borcu yapılandırma, birçok kolaylıklar sağlamakla beraber, borcunuza bir miktar faiz ekleyerek ödemelerinizi yapmanızı sağlar. O aşamaya geldiğini zaman, banka ile borç ödeme konusunda pazarlık yapma şansınız doğar. Örneğin banka size 12 aylık ödeme planı sunarsa, bunu 24 aya çıkarma şansınız olabilir. Bu tamamen ikili ilişkilere bağlıdır. Bankanız size bunun mümkün olmadığını belirtse de, ısrarcı olun. Mutlaka size en uygun ödeme planı çıkartacaklardır. Bundan emin olun. Çünkü bankaların amacı bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. Bu yazımızda sizlere, kredi borcunuz hakkında bazı açıklamaları paylaşacağız ve kredi borcunuzun nasıl yapılandırmanı gerektiği konusunda bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Kredi borcu hakkında

Borç yiğidin kamçısıdır evet ama borcunuza ne kadar kısa sürede sadık olursanız, o kadar az faiz öder ve bir anca önce bu borçtan kurtulursunuz. Kredi borcu yapılandırma yöntemi, borçlular için kolay bir seçenektir. Ödeme sıkıntısı çeken borçluların, borçlarını daha uygun ve daha uzun vadeler ile ödemesini sağlamaktadır. Tabi bunun da bazı kuralları olduğunu unutmayın. Bankalar size bu kolaylığı 1 kez tanır. Eğer borcunuzu yapılandırıp tekrar ödemezseniz, bir daha bu imkânı vermeleri çok zor olur. Gerçi bazı bankalar 2. Kez Kredi borcu yapılandırma yapıyorlar ama bu tamamen bankanın inisiyatifinde olmaktadır.  Yapılandırılan kredi borcu, 2 ay üst üste ödenmez ise, yapılandırma planı bozulur ve banka sizden tüm borcunuzu tek seferde talep eder. Borç ödenmez ise yasal takip süreci başlar ve stresli döneminiz başlamış olur. Borcunuzu gerçekten ödemek istiyorsanız, ödeme gücünüze uygun olan bir yapılandırma planı oluşturmalısınız. Bunu bankanız ile görüşerek yapabilirsiniz. Bankalar, sizin istediğiniz tüm seçenekleri masaya yatırır ve genelde kabul ederler. Yeterki borcunuzu ödeme konusunda sizi istekli görsünler.

Kredi borcu ödeme

Çektiğiniz kredi ödemeleri, sözleşmede belirlenen ödeme planına göre yapılır. Bazı krediler aylık ve belli tarihlerde olup, bazıları 3 aylık dönemlerde ödenebilmektedir. Kredi borcu ödeme tarihleri veya vade planı, kredi borcu devam ederken değiştirilmez. O yüzden bu ödeme planını krediyi almadan önce netleştirmeniz gerekir. Ödeme gücünüze göre, ödeme planı çıkartabilir ve sözleşmeye eklettirebilirsiniz. Zamanında ödenen kredi borcunuz varsa, Kredi borcu yapılandırma yapmanıza da gerek kalmaz. Bu uygulama, sadece borcunu ödemekte zorluk yaşayan kişiler için ekstra bir seçenektir ve bankalar bunu tüm borçlularına sunmaktadır.

Kredi borcu yapılandırma ne zaman yapılır?

Bankadan aldığınız kredi taksitlerini ödemekte zorlandığınız zaman taksit atlarsanız, sözleşmede belirtilen faiz oranlarını ödemek zorunda kalırsınız. Kredi borcu yapılandırma her zaman uygulanan bir seçenek değildir. Örneğin normal ödeme süreci devam ederken, yapılandırma başvurusunda bulunamazsınız. Bankaların hiç biri bunu kabul etmez. 2 ay üst üste kredi borcunuzu ödemediğiniz takdirde, banka size yapılandırma seçeneğini sunar. Bunu kabul etmek zorundasınız. Aksi halde yasal takip sürecine girersiniz. Yasal takip sürecine giren borçlar, ödense bile 5 yıl süre ile kredi notunuzu düzeltemezsiniz. Ödenmeyen 2. Ayın sonunda bankanız size yapılandırma teklif eder ve bu yapılandırma seçeneğini kullanarak, kalan borcunuzu daha uzun ve daha uygun vade seçenekleri ile ödemeye başlarsınız. Yani kısaca; yapılandırmayı banka size teklif eder. 60 gün süre ile ödenmeyen kredi borcunuz varsa, yapılandırma tercihinizi kullanarak, borcunuzu esnek ödeme planı ile ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir