Kredi Çekmek İçin Kredi Notu İstemeyen Bankalar

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu İstemeyen Bankalar

Olsa dert, olmasa dert tarzında bir detaydır kredi notu. Finansal işlem yapacaksanız, ilk değerlendirmeye alınan ölçüt olan kredi notunun önemini önceki yazılarımızda detaylıca anlatmıştık. Bu konumuzda ise kredi notu istemeyen bankalar listesine göz atacağız. Kredi skorunun önemi, o denli büyük ki, ona kendinizden bir parça gibi sahip çıkmalısınız. Özellikle ekonomik buhran yaşadığımız şu günlerde, kredi puanınız sizin için çok önemlidir. Abarttığımızı sanan kişiler olabilir ama yazımızı okudukça, ne demek istediğimizi daha net anlayabileceksiniz.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

Her hangi bir bankadan kredi çekebilmeniz için, bankaların ön gördüğü bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ve prosedürler her ne kadar tüm bankalarda aynı olurken, bankaların ilk değerlendirmeye aldığı şeyin kredi notunuz olduğunu belirtmek isteriz. Kredi notunuz kredi çekmek için müsait ise, kalan diğer detaylar bir şekilde halledilir veya bankalar size öncelik sağlayabilir. Ama kredi notunuz müsait değilse, kredi çekmeniz çok zor ve hatta imkânsız olabilir. Kredi notu istemeyen bankalar listemize geçmeden önce, sizlere kredi notu hakkında bir kaç küçük detay vermek isteriz.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Biraz basit bir dille anlatacağız ki, kredi notu ne işe yarar sorusuna net bir cevap verebilelim. Kredi notunuz, finansal aynanızdır. Mali gücünüzdür, bankalar ile ilişkinizin dökümüdür. Biraz daha basitleştirirsek; cebinizdeki paranın kaç lira olduğuna kadar ölçümlendiren bir değerlendirme verisidir. Banka, cebimdeki parayı nerden bilebilir diye düşünmeyin. Bu sadece bir teşbihtir. Cebinizdeki tam miktarı bilemese bile, finansal gücünüzün ne olduğunu çok net olarak masaya yatırabilir. Tüm bu verilerin kaynağı kredi notunuzdur. Bunu sakın unutmayın. Umarız, kredi notunun önemini ve finansal yaşamınız için önemi az çok anladınız. Hayatımızı idame ettirebilmemiz için, paraya ihtiyacımız var. Ve her an nakit paramız olmayabilir. İş kurabiliriz, acil ihtiyaçlarımız olabilir. Bu ihtiyacımızı bazen en yakın kişilerden bile karşılayamayız. Bu gibi durumlarda kapısını çalacağımız tek yer kalıyor; bankalar. Kredi notuna bakmayan bankalar var mı yok mu, onu aşağıda anlatacağız.

Kredi notu istemeyen bankalar 2018

Biraz empati yapmak gerekir bu soruya yanıt verirken. Kredi notunun önemini çeşitli örnekler ile anlattık. Hayati bir önem taşıdığını ve bankaların sizi bu verilere göre tanıdığını belirttik. Hal böyle olunca, siz finansal durumu kötü olan birine ve vereceğiniz borcun geri gelmeyeceğini bildiğiniz bir kişiye borç para verir misiniz? Çoğumuz bu soruya hayır cevabı verecektir elbette. Bankalar da kredi notu kötü olan kişileri, farklı bir gruba ayırırlar ve onlara farklı davranırlar. Kredi notu istemeyen bankalar diye bir liste maalesef bulunmamaktadır. Aksine, bankaların ilk baktıkları veri kredi notudur diyebiliriz. Kredi verirken, kredi notu istemeyen hiç bir banka bulamazsınız. Bu mümkün değildir. Kesin ve net bilgidir. Bu konuda bankalara gereksiz yere başvuru yaparak, kredi notunuzu daha çok düşürmeyin. Çünkü her olumsuz başvuru, kredi notunuzu daha çok düşürmektedir.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Kredi notunuz düşük ise, belli teminatlar karşılığında düşük limitler ile kredi almanız bir derece mümkündür. Bir an önce kredi notu istemeyen bankalar arayışına son vermelisiniz. Onun yerine düşük kredi notuna kredi veren bankalar listesini araştırmalısınız. Kredi notunuz bir zamanlar çok iyi ise ve kısa süreli bir düşüş yaşanmışsa, bankalar bunu tolere edebilir ve kredi verebilir. Ancak hiçbir şekilde kredi notu istemeyen banka bulamazsınız. Bırakın bankaları, birçok kurumsal hizmet veren şirketler bile artık kredi notuna göre hizmet vermektedir ( araba kiralama şirketleri gibi ). Kredi notunun önemini, sayfalarca yazsak anlatamayız. Kredi notunuza sahip çıkın ve onu koruyun. İleride neye ne zaman acil ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz. Kredi notunuz, atacağını her mali adımda çok önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir