Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek Limiti Ne Kadar Çekilebilir

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek Limiti Ne Kadar Çekilebilir(Faiz Hesaplama)

Acil nakit ihtiyaçlarımızda can simidi görevini yapan nakit avans, kredi kartlarının sahip olduğu olmazsa olmaz özelliklerden biridir. Kredi kartından nakit avans çekmek, hepimizin çoğu zaman başvurduğu bir nakit yöntemidir. Ancak bu özelliği kullandığımız zaman, ipin ucunu kaçırmamaya özen göstermeliyiz. Aksi halde karşımıza koca bir borç yığını çıkabilir ve ödeme günü geldiği zaman oldukça zor günler geçirebiliriz. Sonuçta kredi kartından nakit avans çekmek, cebinize giren borç para demektir. O borcun 1 ay içerisinde geri ödenmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Bu dengeyi tutturabilirseniz, nakit avans kullanımı herkes için faydalı bir seçenektir.

Kredi Kartı Nakit Avans Çekim Limiti

Bankaların genel olarak uyguladığı kredi kartı nakit avans çekim limiti, kredi kartının en fazla %40 tutarına tekabül eder. Örneğin 20.000 liralık limite sahipseniz, 8000 liraya kadar nakit avans çekebilirsiniz. Ancak bazı bankalar ise bu limiti %10 ile sınırlandırır. Kimi bankalarda bu limit %20 olabilmektedir. Bankadan bankaya değişkenlik gösteren nakit avans limitleri, az da bazı bankalarda %100 oranına kadar çıkabilmektedir. Güncel nakit avans çekim limitlerini bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, ya da bankanın internet web sitesinden öğrenebilirsiniz. Çünkü kredi kartından nakit avans çekmek için tüm bu bilgileri bilmeniz gerekir.

Nakit Avans Faiz Oranı 2018

Ağustos ayı itibari ile neredeyse tüm bankalarda, nakit avans faizi 2018 senesinde %1.84 olarak belirlenmiştir. Faizsiz nakit avans sağlayan hiçbir banka bulunmamaktadır. Ancak bazı kampanya dönemlerde az da olsa rastlayacağımız kampanyalar kapsamında faizsiz nakit avans özelliğini kullanabilirsiniz. Kredi kartından nakit avans çekmek sadece faiz yükü değil, aynı zamanda nakit avans çekim ücreti ödemek anlamına gelir. Her çekilen nakit avans miktarı için hem nakit avans çekim ücreti, hem de nakit avans faizi ödersiniz. Yani aldığınız fazlasını geri ödemek durumundasınız.

Kredi Kartı Nakit Avans Faiz Hesaplama

Bankanızın öngördüğü güncel nakit avans faiz oranını öğrenerek çok rahat nakit avans faiz hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Örneğin 5000 TL nakit avans çektiğiniz zaman, nakit avans çekim ücreti hariç, %1.84 faiz oranından hesaplama yapabilirsiniz. Faiz hesaplama işlemi, çekilen nakit avans tutarına ve vade sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Nakit Avans Çekilebilen Kredi Kartları

Bazı ticari kredi kartları hariç, tüm kredi kartlarından nakit avans çekebilirsiniz. Bütün kredi kartlarında nakit avans çekme özelliği bulunmaktadır. Yalnız bazı bankalar sadece kendi ATM lerinden nakit avans çekmeye izin vermektedir ( Örneğin: Küveyttürk ). Bazı bankalar ise yurt dışı nakit avans çekimine izin vermemektedir. İlginç gelebilir belki ama yine bazı bankalar internet şubeden nakit avans kullanılmasına izin vermemektedir ( Küveyttürk ). Kredi kartından nakit avans çekmek için bankanızdan en güncel durumu öğrenebilirsiniz. Bankalar ara sıra nakit avans çekim özelliklerinde güncellemeler yapabilmektedir.

Yurt Dışında Kredi Kartı ile Nakit Avans Çekme

Birçok bankanın kredi ile kredi kartından nakit avans çekmek için yurt içinde olmanıza gerek yoktur. Yurt dışında ATM lerden nakit avans çekebilirsiniz. Nakit avans çektiğiniz zaman, Türk lirası olarak değil bulunduğunuz ülkenin yerel parasını alırsınız. Ve döviz kuru farkını bankanız size yansıtır. Bu durumda döviz kuru bankanızda yüksek olur. Bunu unutmayınız. Çok mecbur kalmadığınız sürece, kredi kartınızdan yurt dışında nakit avans çekmenizi önermiyoruz. Bir çok masraf ile karşı karşıya kalabilirsiniz. ( döviz kuru farkı, nakit avans çekim ücreti, faiz ve bulunduğunuz ülkenin ATM komisyonu eklenir )

Taksitli Nakit Avans Çekme

Çoğu bankanın taksitli akit avans özelliği bulunan kredi kartları vardır. Taksitli nakit avans faiz oranları biraz daha yüksektir ve vade sayısına göre faiz oranları değişir. 12 aya kadar nakit avans çekebilir veya 3-6-9 ay çeklinde taksitlendirebilirsiniz. Çekilen nakit avans tutarı ve taksit sayısı, faiz oranları ve nakit avans çekim ücreti miktarında farklılıklar göstermektedir.

Nakit Avans Bloke

Devam eden bir nakit avans ödemeniz varsa ve bu durum kredi kartı hesap özetinize yansımış ise, tekrar nakit avans çekemezsiniz. Önceki nakit avans geri ödemesinin yapılması ve borcun kapatılması gerekir. Bu genel olarak tüm bankalarda bu şekildedir. Bir diğer önemli husus ise şudur; gecikmede olan bir kredi kartı hesap özetiniz varsa ve bu borcu 2 ay üst üste ödememişseniz, nakit avans çekim özelliği bloke edilir ve kredi kartınızın nakit avans özelliği borcunuzu ödeyene kadar iptal edilir. Borcunuz ödendikten 24 saat içinde yeniden aktif edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir