Kredi kartınız çalınırsa sorumlusu bankadır. Yargıtay Kararı

Kredi kartınız çalınırsa sorumlusu bankadır

Bugün Danıştay’dan çok ilginç bir karar çıktı. Kredi kartı silah zoru ile gasp edilen bir tüketici, tehdit altında iken kart şifresini de bu kişilere vermek zorunda kaldı. Kredi kartının içi boşaltılan tüketici, hemen bankaya başvurup durumu izah etti. Ancak banka, kanun gereği sadece 150 liraya kadar olan kayıpları telafi edeceğini belirtip tüketicinin iade talebini ret etti. Mağdur kişi, hemen karakola ve cumhuriyet savcılığına başvurdu ve yaşadığı olayı kayıt altına aldı.

Banka çalınan kredi kartından sorumlu olmayı kabul etmedi

Resmi yerlere başvurularını yapan mağdur tüketici için karar bugün Yargıtay’dan çıktı. Banka %100 sorumlu görüldü ve yaşanan kaybın derhal telafisi istendi. Bu karar, bankacılık sektöründe çığır açan bir karar olmuştur. Bu ve benzeri mağduriyetler artık bankalar sorumluluk almayı kabul edeceklerdir. Bu karar öncesinde buna benzer kayıplarda sadece 150 liraya kadar olan zararları karşılayan bankalar, bundan sonra tüm zararı karşılamak zorundalar.

Kredi kartınız çalınırsa ne yapmalısınız?

Önce mutlaka yazılı olarak bankanıza durumu bildirin. Sözlü olarak veya şahsen değil, bizzat yazılı olarak bildirmeniz gerekir. Bu bildirimi 24 saat içinde yapmalısınız. 24 saati geçmesin. Aynı anda hem karakola hem cumhuriyet savcılığına şikâyette bulunmalısınız. Bu şikâyetleri yaptığınıza dair mutlaka elinizde belge olmalı.

Bankanız buna rağmen sorumluluk almıyorsa suç işlemiş ve kanunları hiçe sayıyor demektir. Bu durumu mutlaka banka yetkilisine iletiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir