Kredi Notu Öğrenme, Ücretsiz Kredi Puanı Sorgulama

Kredi notu öğrenme

Bankalardan kredi çekebilmek için, belirli kriterleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunun için yeteri finansal güveni sağlamanız, geçmiş 5 sene içinde her hangi bir olumsuz finansal sıkıntı yaşamamanız ve bankalara olan gecikmiş bir borcunuzun olmaması gerekmektedir. Yani kısaca, bankalara güven vermeniz gerekmektesiniz. Aksi halde hiçbir bankadan kredi veya kredi kartı alamazsınız. Her hangi bir bankaya yaptığınız başvuru ret edilirse, bu diğer bankalara yapacağınızı başvuruyu da etkilemektedir. Artık tüm finansal işlemlerin tek bir noktadan kontrol edilebildiğinizi unutmayın. Kredi başvuru yapmadan önce, kredi notu öğrenme konusunu araştırmanızı ve bu konuda detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Sicil notu hakkında

Banka kredi başvurusu yapabilmek için, bankaların talep ettiği yeterli seviyede kredi notunuzun olması gerekmektedir. Finansal sicil puanınızın risk taşıyan seviyede olması demek, kredi başvurunuzun bankalar tarafından negatif sonuçlanacağı anlamına gelir. BDDK ( Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu ) tarafından yetkilendirilen bazı kurumlar tarafından sunulan kredi notu öğrenme hizmetini kullanarak, kredi başvurusu yapmadan önce sicil notunuzu öğrenebilir ve ona göre başvuru yapabilirsiniz. Sicil notunuzu en yetkili yerlerden biri olan Findeks ile öğrenmek isterseniz, Findeks web sitesinde sunulan hizmet paketlerinden biri satın almanız gerekecektir ( Güncel paket fiyatları için ilgili kurumun web sitesini ziyaret ediniz ).Kredi sicil notunuzu belli kriterlere göre derecelendiren Findeksin derecelendirmesine örnek aşağıdaki şekildedir:

Kredi Notu      Risk grubu      Kredi kullanma ihtimali

700-1099        Orta Riskli       Düşük

1100-1499      Az Riskli          Gelire Bağlı

1500-1699      İyi                    Yüksek

1700-1900      Çok İyi             Çok Yüksek

 

Finansal durumunuzu bu değerlere göre belirleyip, kredi veya kredi kartı başvurunuzu yapabilirsiniz. Orta riskli bir finansal geçmişe sahip olmanız bile, kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını garantilemez. Az riskli ve üzeri bir risk grubuna dahil olmanız durumunda, rahatlıkla kredi alabilirsiniz. Kredi başvurusu yapmadan önce, kredi notu öğrenme yöntemi ile sicil notunuzu öğrenmeniz, sizin avantajınıza olacaktır. Çünkü yapmış olduğunuz her başvuru ve olumsuz sonuçlanan başvuruların tekrar edilmesi, kredi notunuzu daha da olumsuz etkilemektedir.

Kredi alabilmek için ne yapmalı?

Açıkçası bu soruya yanıt vermek oldukça güç. Son 2 senedir bankalar, kredi verme konusunda çok katı kurallar ve şartlar öne sürmektedir. Bırakın risk raporu ve Findeks notunu, finansal sicili sağlam olan vatandaş ve firmalara bile çok temkinli yaklaşmakta bankalar. Emekli memur veya işçi bile olsanız, sizden kefil isteme opsiyonunu masaya koymaya başladılar. Hatta kredi çekebilmek için, yaş sınırı geldi emekliler için. Bundan 10 sene önce, emekli vatandaşlar devletin güvencesinde en sağlam kefil olmalarına rağmen, şu an emeklilere bile çok temkinli yaklaşmakta bankalar. 70 yaş üzeri emekli vatandaşlara kredi imkânı sağlamak için, en az 1 çalışan kefil isteyebilmekteler. Emekli vatandaşlarımızdan ziyade, normal SGK çalışanı işçiler ve memurlardan bile çeşitli garantiler ve taahhütler istemekteler. Taşınmaz mülk ipoteği, birden fazla çalışan kefil ve benzeri taahhütler sağlanmaz ise, hiçbir şekilde ihtiyaç kredisi alınamamakta şu an. Finansal siciliniz temiz ise, belgeyebileceğiniz bir geliriniz var ise ve üzerinize herhangi bir taşınmaz mülk varsa, istediğiniz bankadan, onların belirleyeceği miktarda kredi çekebilirsiniz. Bunun haricinde; SGK belgesi olmayan, maaş bordrosu belgeleyemeyen, her hangi bir taşınmaz mülk tapusu sunamayan kişi veya firmalar, hiçbir şekilde kredi başvurusu yapamamaktadır. Başvuruların hepsi olumsuz olarak sonuçlanmaktadır.

Kredi notumu nasıl öğrenirim?

Finansal risk raporunuzu yani kredi notunuzu öğrenmek için çeşitli seçenekleriniz var. Bu alternatifleri anlatmadan önce şunu altını çizerek belirtmek isteriz; kredi notu öğrenme opsiyonunu ücretsiz olarak kesinlikle sağlayamazsınız. İnternet aramalarında karışınıza çıkan “ ücretsiz kredi notunu öğren “ gibi aldatıcı başlıklara inanmayın. BDKK tarafından sağlanan bu hizmetin yetkisi bazı kurum ve şirketlere verilmiş olup, bu şirket ve kurumlar tarafından belli bir ücret karşılığında sunulmaktadır. Kredi notu iğrenme yetkisi verilen kurumların başında Findeks gelmektedir. Findeks web sitesinden online sorgulama yapabilir, onların belirlediği bir interaktif SMS numarasına mesaj göndererek sorgulama yapabilirsiniz. Ücret tarifesini, ilgili web sitesinden öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı alternatif seçenekler de bulunmakta. İsterseniz gelin size, en ucuz kredi notu öğrenme yollarını açıklayalım.

  • Bankaların internet şubesi ile kredi notu öğrenme

Hemen hemen tüm bankalar bu hizmeti sunmaya başladı. Bankanın internet şubesine bağlanıp, risk raporunuza ulaşıp, kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ücret tarifesi bankaların uyguladığı fiyat tarifesine göre değişmektedir. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya bankanızın web sitesinden bu ücretleri öğrenebilirsiniz.

  • Telefon operatörleri ile kredi notu öğrenme

Bir diğer seçenek ise, kullandığınız telefon operatörünüz aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Örneğin Türkcell hat kullanıyorsanız, ilgili web sitesinden bu konuda destek alabilirsiniz. Telefon operatörünüzün belirlediği interaktif bir SMS numarasına kısa mesaj atıp, kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu hizmeti Avea, Vodafone dâhil, tüm GSM operatörleri sunmaktadır.

  • Çeşitli kampanyaları takip ederek kredi notu öğrenme

Banka ve GSM operatörlerinden bağımsız, çeşitli kurumlar ara ara bazı kampanyalar düzenlemekteler. Örneğin Nisan 2018 ayında BKMexpress adlı finans kurumunun düzenlediği bir kampanya var. Nisan ayı içinde risk raporunuzu öğrenmek için, sadece 1 TL karşılığında BKMekspress kullanarak öğrenebilirsiniz.

Bu seçeneklerin dışında, hiçbir şekilde risk raporunuzu “ ücretsiz “ olarak öğrenemezsiniz. Bu tür aldatmaca reklamlara inanmamanızı tavsiye ediyoruz. İnternet sitelerine birkaç fazla ziyaretçi çekebilmek için yapılan bu sahte ilanlara inanmayınız. Bedava Findeks raporu veya Ücretsiz kredi notunuzu öğrenin şeklinde yapılan sahte ilanlara itibar etmeyiniz. Kredi risk raporunuzu, sadece ilgili kurumlar tarafından yetkilendirilmiş firmalar veya kurumlar tarafından öğrenebileceğinizi unutmayın. Ayağınızı yorganınıza göre uzatmanızı ve finansal hesabınızı iyi yapmanızı öneriyoruz. Kullandığınız kredi kartları ve çektiğiniz kredilerin bir gün mutlaka ödenmesi gerektiğini unutmadan finansal programınızı yapın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir