Ne iş Yapabilirim

Ne iş yapabilirim?

Yeni iş kurma uğraşında olan girişimciler, ücretli çalışan ama hayatından memnun olmayıp kendi işini yapmak isteyen kişiler ve hayata yeni atılan gençler arasında en çok sorulan sorulardan biridir Ne iş yapabilirim sorusu. Girin internete bakın. En çok aranan kelimelerin başında gelmektedir. Bunun birçok nedeni vardır. Bu başlıkları şu ana başlıklar halinde toparlayabiliriz:

  • Maaşların yetersizliği: İnsanlar ücretli çalışarak bir yere gelinemeyeceğin farkında. Kazandıkları para, sadece boğazlarına yetmekte ve normal bir yaşam için sosyal olanaklardan faydalanmak için maalesef yeterli gelmemektedir. Hele bir de çocuklu bir aile ise, işleri çok daha zorlaşmaktadır. Tek maaş ile hayata tutunmak oldukça zor olduğu için, çoğu kişi kendi işini yapmak ve özgürce çalışmak istemektedir.
  • Teknoloji ve iş imkânları: İnternet ve teknolojinin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasının ardından, Ne iş yapabilirim sorusunun önemi daha da artmaya başladı. Çünkü iş fikirleri çoğaldı, imkânlar artmaya başladı ve yeni iş kurmak için fikirler genişlemeye başladı. İnsanlar, internetin önemini kavradıkça yanlarında güçlü bir kaynağın olduğunun bilincine vardı.
  • Sosyal anlayışın değişmesi: Evet, bu gerçekten oldu. Sosyal anlayışımız değişti. Eskiden klasik düşünce şöyleydi; “ Memur olayım. Maaşım belli olsun. Az olsun ama ne alacağımı bileyim. Sırtımı sağlam yere dayayayım “. Şu an gençlerin kafası çok farklı. Geniş ufuklara açılmak, uluslararası işler yapmak, her zaman yenilikleri takip etmek için iş girişimlerinde bulunuyorlar.

Bu ve buna benzer sebepler nedeni ile Ne iş yapabilirim sorusuna cevap arayan kişilere yardımcı olmak amacıyla bir bütçe listesi hazırladık. Herkesin bütçesi ve yatırım yapabileceği miktarlar farklı olabileceği için, en düşük bütçeden başladık ve en yüksek bütçeye kadar birkaç iş fikri sunmaya çalışacağız.

İş yapma fikirleri 2018

Yeni bir iş yapma planına girişmeden önce, bütçe planlaması yapmalısınız. Bu, sizi kontrollü ilerlemenizi sağlayacaktır. Bütçenizi bilip ona göre hareket ederseniz işiniz kolaylaşır ve Ne iş yapabilirim sorusuna cevap bulabilirsiniz. Bütçe planından sonra, yapmanız gereken en önemli şey ise “ iş planı “ hazırlamaktır. İş planı olmadan, hiçbir iş girişiminde bulunmayınız. İş planı, sizin için bir rehberdir. Hangi adımları, ne zaman atacağınız konusunda size yardımcı olur. Böylece hayalci ve macera kokan iş girişimlerden uzak kalırsınız. Özellikle genç girişimcilerin en sık yaptığı hatalardan biridir bu. Plansız ve programsız atılan her adım, çukura takılır. Bu aklınızda bulunsun. Hazırsanız, Ne iş yapabilirim listemize geçebiliriz.

5.000 TL ile Ne iş yapabilirim?

Açıkçası 5.000 TL ile yapılabilecek işler sınırlı olsa bile, her şey sahip olduğunuz yeteneğinize bağlıdır. Eğer özel bir beceriye sahipseniz ve bu konuda eğitiminiz varsa, kendinize özel bir ofis veya dükkân açarak işe başlayabilirsiniz. Özel eğitim veya yetenekten kastımız el becerilerine sahip olma, teknik konularda eğitimli ve tecrübeli olma ve benzeri durumlardır. Mesela tamir işlerinde deneyimli iseniz, mahallede küçük bir dükkân kiralayıp tamir ve teknik servis işleri yapabilirsiniz. Su tesisatçısı, elektrikçi, bilgisayar teknik servisi gibi. 5.000 TL bütçeniz, bu konuda ilk adımı atmanıza yeterli olacaktır. Bu tür bir beceriniz veya tecrübeniz yoksa Pazar yerinde bir yer kiralayıp, sıcak satış yapabilirsiniz. Burada en önemli iş, uygun fiyata veya konsinye ürün bulabilmenizdir. Ürünü alırken kazanmalısınız, satarken değil. Bu altın kuralı unutmayın. Bu bahsettiğiniz işlerin hiç birini beceremem diyorsanız, interneti deneyebilirsiniz. Web ve internet işlerinden biraz anlıyorsanız kendinize bir blog açıp, onu besleyebilir ve reklam kazancı elde edebilirsiniz. Sıkı bir çalışma ile 3 ila 6 ay sonunda kazanmaya başlarsınız.

10.000 TL ile Ne iş yapabilirim?

Bu bahsettiğimiz rakamlar günümüzde aslında hiçbir kıymeti olmayan rakamlar. 5 bin, 10 bin liranın hiçbir değeri kalmadı maalesef. Ancak yine de imkânlar dâhilinde insanlar iş kurmak ve para kazanmak istedikleri için, ufak ta olsa iş girişimlerine yardımcı olmak istediğimiz için bir iki önerimiz olacak. 10.000 lira ile Ne iş yapabilirim diye soranlara birkaç farklı tavsiyemiz olacak. İnsan yoğunluğu olan bir yerde atıştırmalık satan bir büfe veya standa açabilirsiniz. Tost, çiğköfte, ev yapımı köfte gibi ayaküstü yenilebilecek yiyecekler satabileceğiniz şirin bir yer açabilirsiniz. Okul veya iş merkezleri yakınlarında uygun kiralı bir yer bulmanız durumunda bu iş fikrini değerlendirebilirsiniz. Veya direkt çiğköfte bayiliği alabilirsiniz. Ben gıda işi yapmak istemiyorum diyorsanız, 10.000 TL ile evden satış yapabilirsiniz. Önce uygun fiyata stoklu ürünler satın almalısınız ve bu ürünler internetten satabilirsiniz. Büyük alışveriş sitelerine veya internet forum sitelerine üye olup, kendinize bol miktarda müşteri bulabilirsiniz. İnternetten sıcak satış yapmak her zaman karlı bir iştir. Oturduğunuz ev buna uygun ise, 30-40 tane tavuk alıp yumurtalarını marketlere, eşe dosta veya tanıdıklarınıza satabilirsiniz. Tavuk yumurtası işinde iyi para vardır. Tabi bunun için uygun yerinizin olması gerekir. Veya 10.000 liraya ikinci el çalışır durumda eski bir kamyonet alıp, sebze meyve satışı yapabilirsiniz. Bunların hiç birini yapamam diyorsanız, ufak paralar ile Bitcoin işine girebilirsinizJ Paranızı ikiye katlama şansınız var ama yatırdığınızı sıfırlama riskiniz olduğunu da unutmayın.

30.000 TL ile Ne iş yapabilirim?

Bütçe arttıkça, iş fikirlerinin hacmi de ona göre genişlemektedir. Elinizde 30.000 lira var ve Ne iş yapabilirim diye düşünüyorsanız, size ilk tavsiyemiz hâkim olduğunuz bir alanda iş yapmanız ve bu konuda imkânlarınızı değerlendirmenizdir. Örneğin bir beceriniz var ise onu geliştirebilirsiniz. Özel kurslara katılıp eğitim alabilirsiniz. Elinizde ki diploma ile yeni işler yapabilirsiniz. İnternet işlerinden anlıyorsanız, 30.000 lira ile çok güzel kazançlar sağlayabilirsiniz. Yüksek kazançlı siteler satın alıp işletebilirsiniz ve reklam gelirlerinden kazanabilirsiniz.

50.000 TL ile Ne iş yapabilirim?

50.000 lira sermaye ile az bilinen bir markanın bayiliğini satın alabilirsiniz. Çok ünlü markalar olmasa bile, sizi çevirebilecek şekilde ilk adımı atabilirsiniz. İkinci el bir minibüs alıp, servis taşımacılığı yapabilirsiniz. Ya da temiz ve yüksek model bir araç satın alıp bunu kiraya verebilirsiniz. Tabi araç kiralama işinin riskli olduğunu unutmayın. Şirin bir butik açıp, tekstil satabilirsiniz. Ev yemekleri satışı yapan ufak bir restaurant açma fikrini de düşünebilirsiniz.

100.000 TL ile Ne iş yapabilirim?

Geldik biraz daha yüksek bütçelereJ En temiz iş Franchise almaktır. Bilinen bir markanın bayiliğini alabilir ve hazır tezgâhı işletebilirsiniz. Gıda bayilikleri biraz daha pahalı olabilmektedir. O yüzden farklı bayilikleri değerlendirebilirsiniz.  Hayvancılık yapabilirsiniz. Büyükbaş veya küçükbaş hayvancılık yaparak gelir elde edebilirsiniz.

200.000 TL ile Ne iş yapabilirim?

Güzel bir restaurant veya kafe açabilirsiniz. İnsan kalabalığı olan bir yerde, hazır bir mekânı devir alabilir ve işletmesine devam edebilirsiniz. Bilgi sahibi olduğunuz bir üründe üretim yapabilirsiniz. Basit 1-2 üretim makinası ile işe başlayabilirsiniz. Her hangi bir konuda üretim atölyesi açabilirsiniz. Arsa yatırımı yapabilirsiniz. Uygun fiyata bir küçük bir ev satın alıp kiraya verebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir