Neden kredi alamıyorum, neden kredi çıkmıyor

Neden kredi alamıyorum, neden kredi çıkmıyor

Her hangi bir bankaya kredi başvurusu yapmadan önce bilmeniz gereken bazı detaylar vardır. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, hangi bankaya başvuru yaparsanız yapın, tüm bankalar sizi tek bir havuzdan izleyebilmektedir. Finansal durumunuzu, mali analizinizi, gelir ve giderlerinize kadar tüm detaylarınızı içeren veriler, KKB – Kredi Kayıt Bürosu – adlı kurum tarafından mercek altına alınmaktadır. Neden kredi alamıyorum, neden kredi çıkmıyor gibi sorulara yanıt arıyorsanız, yazımızı okumaya devam ediniz.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Kredi başvurusu yapmanın da bir raconu vardır. Banka fark etmeksizin, yapacağınız tüm kredi başvuruları aynı kriterlerde değerlendirilir. Bankaların en önem verdiği unsur, kredi notunuzun kredi almaya müsait olmasıdır. Kredi skorunuz uygun ise ve aylık gelir belgesi ibraz edebiliyorsanız, her bankadan rahatlıkla kredi alabilirsiniz. Ancak alacağınızın kredi miktarının, aylık geliriniz ile orantılı olacağını unutmayınız. Kredi başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı, aşağıdaki başlıklar ile cevaplanabilir:

 • Kredi puanının iyi olması
 • Aylık belgelenebilir gelir
 • Sgk giriş belgesi
 • Varsa gayrimenkul veya mevduat belgesi
 • Son 3 aya ait adınıza olan fatura
 • İkametgâh belgesi

Yukarıda saydığımız belgeler klasiktir. Bankaların çoğu sizden bu belgeleri talep eder. Bazı bankalar ise kredi notunuzu ve gelir belgenizi temel alır. Maaş müşterisi iseniz, ona bile gerek duymadan size kredi sağlayabilir.

Kredi Alamıyorum, Kredi Çıkmıyor

Son yıllarda sıkça duyduğumuz serzenişlerden biridir; kredi alamıyorum, kredi çıkmıyor söylemleri. Bunların nedenlerini aşağıdaki alt başlıkta detaylı anlatacağız ama ondan önce size birkaç taktik vermek isteriz. Kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka kredi notunuzu Findeks aracılığı ile öğrenin. Kredi notu nasıl öğrenilir adlı konu için web sitemizde arama yapabilirsiniz. Kredi skorunuz kredi almak için uygunsa başvuru yapınız. Bir diğer önemli husus ise şudur, talep edeceğiniz miktar kaç lira olacak? Örneğin kredi notunuz 15.000 lira kredi almanız için müsait ise ve iz bankadan 50.000 lira talep ederseniz, bu talebiniz doğal olarak ret edilecektir. Kredi başvuru yapmadan önce bu detaylara dikkat ediniz. Finansal gücünüzü analiniz edebilmeniz ve talebinizin ne derece cevap bulacağını öğrenmek için mutlaka kredi notunuzu öğrenip kredi başvurusunda bulunmalısınız. Her hangi bir işte çalışmıyorsanız, gelir belgesi ibraz edemiyorsanız, SGK girişiniz yoksa, üzerinize kayıtlı her hangi bir mevduat veya gayrimenkul bulunmuyorsa ve en önemlisi kredi notunuz düşükse, kesinlikle kredi alamazsınız.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Bunun birçok nedeni vardır. Kısa başlıklar halinde kredi başvurusu neden reddedilir konusuna yanıt verelim:

 • Kredi puanınız düşüktür
 • Aylık gelir belgesi veya maaş bordrosu ibraz edemiyorsunuz
 • Üzerinize kayıtlı her hangi bir gayrimenkul bulunmuyor
 • SGK giriş belgesi ibraz edemiyorsunuz
 • Kefil gösteremiyorsunuz

Bu başlıklardan bir veya bir kaçı size uygun ise, kredi başvurunuz büyük ihtimal ret edilecektir. O yüzden kredi başvurusu yapmadan önce tüm bu eksiklerinizi giderip başvurunuzu o şekilde yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi Almak için Nasıl Başvuru Yapılır?

Yukarıda saydığımız maddeleri dikkate alıp başvuru yaparsanız, yüksek ihtimal kredi başvurunuz kabul edilecektir. Talep edilen belgeleri eksiksiz vermeniz, kredi notunuzu bilerek başvuru yapmanız ve talep edilen kredi miktarının aylık gelirinize uygun olması, kredi başvurunuzu olumlu etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir