Ön Onay Alınmış İhtiyaç Kredisi Değerlendirme Süreci

Ön Onay Alınmış İhtiyaç Kredisi Değerlendirme Süreci

Bundan 8-10 sene önce yapılan kredi başvuruları 1 hafta içerisinde belli oluyordu. Hatta bazı dönemlerde daha da uzun sürdüğü oluyordu. Elektronik sistem ve teknoloji henüz bu denli gelişmediği için, takip süreci uzun sürebiliyordu. Kredi değerlendirme sürecinin bu kadar uzun sürmesi, elbette hem bankalar açısından yorucu, hem de tüketici açısından heyecanlı bir süreçti. Günümüzde ise çoğu özel krediler hariç, tüm Kredi değerlendirme süreci adeta ışık hızında ilerlemektedir. Tek bir sms ile bile saniyeler içerisinde krediniz değerlendirilir ve işleme alınır. Hatta bazı bankalar, onay verildiği saniye kredi tutarını banka hesabınıza yatırmaktadır.

Kredi Değerlendirme Süreci

Tüm kredilerde ön onay süreci bulunmaktadır. Bazı bankalar Ön Onay Alınmış İhtiyaç Kredisi Değerlendirme Süreci tamamlanan kredileri anında hesaba geçirirken, bazı bankalar ise sürecin komple tamamlanmasını beklemektedir. Sistem şu şekilde çalışmaktadır:

  • Kredi başvurunuzu bankanızın belirlediği başvuru kanalları aracılığı ile yaparsınız ( İnternet, Mobil Şube, SMS, Şube veya Müşteri hizmetleri ). Ön onay süreci genellikle dakikalar içerisinde netleşir. Çoğu banka bu süreci 24 saat ile sınırlı tutar ve aynı gün içerisinde kredi başvurunuzun ön onayını size iletir.
  • Ön onay alınan kredi için bankaların işleyişleri değişiktir. Bazı bankalar hemen işleme alır ve kredinizi onaylayıp kredi tutarını ya hesabınıza yatırır veya şube ya da ATM lerden çekmenizi sağlar. Bazı bankalar ise sizi şubeye davet eder ve birkaç belge talebinde bulunur ( gelir belgesi, ikametgâh ve benzeri ). Bankanın daimi müşterisi ise işlemleriniz çok hızlı ilerler ve ön onaydan sonra hemen işleme alınır.
  • Aslına bakarsanız “ ön onay “ dediğimiz şey, kredi notunuzun statüsüdür. Bankanın Kredi değerlendirme sürecinde ilk kontrol ettiği unsur, kredi skorunuzdur. Ön onay yani kredi notunuz müsait ise, diğer detaylar banka için sadece teferruattır. Tabi tüm bunlara etken olan şey, talep edilen kredi tutarıdır. Miktar arttıkça, değerlendirme süreci de uzar.
  • Kredi tutarına bağlı olarak, Kredi değerlendirme süreci 1 ila 48 saat arasında değişmektedir. Genellikle bu süreci aşmamaktadır.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Ne Zaman Onaylanır?

Yukarı da belirttiğimiz detaylarda olduğu için, ihtiyaç kredileri en kolay değerlendirilen kredi türüdür. Genellikle dakikalar içerisinde olumlu ya da olumsuz sonucu alırsınız. Maaş müşterisi iseniz ve kredi notunuz olumlu ise ve ayrıca talep edilen kredi miktarı toplam limitinizi aşmıyor ise, başvurunuz anında bankaya bile gitmeden onaylanır. Kredi değerlendirme süreçleri en fazla 2 iş günü sürmektedir. İhtiyaç kredisi başvuru süreci ile konut, taşıt ve ticari kredi başvuru süreçleri bir birinden farklıdır. Aşağıdaki başlıklarda tüm bu kredi süreçlerini ve işleyişlerini ele alacağız.

Konut Kredisi Başvurusu Onay Süresi

En uzun sürebilen kredi çeşidinden biridir konut kredisi. Çünkü araştırılması gereken birçok detayı vardır. Konutun tapusunun incelenmesi, konutun uzman tarafından incelenmesi, krediyi talep eden kişinin statüsü ve daha birçok detay incelenir. Konut kredisi başvurusu onay süresi ortalama 3 ila 15 gün arasında sürmektedir. Bazı istisna durumlarda ( Tapuda problem çıkması, ekstra durumlar vs ) bu süre biraz daha uzayabilmektedir.

Ticari Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi başvurularında ön onay sürecinin uzun olduğu ikinci kredi türü, ticari kredilerdir. Eğer başvuruyu şahıs firması üzerinden yapıyorsanız, biraz daha kolaydır. Ancak limited şirket veya anonim şirketi üzerinden yapılan ticari kredisi başvurularında, Kredi değerlendirme süreci 2 ila 10 gün arasında sürebilmektedir. Şirketlerin ticari yapısı, ticari geçmişi, sahip olduğu gayrimenkullerin tapuları, varsa şirket ortaklarının finansal statüsü ve belgelerinin incelenmesi uzun sürebilmektedir

Taşıt Kredisi Başvurusu Ne Zaman Onaylanır?

Araç kredilerinde de süreç ihtiyaç kredilerine göre biraz daha uzun sürebilmektedir. Kredinin kullanılacağı taşıtın durumu, piyasa değeri ve krediyi talep kişinin mali statüsünün değerlendirme süreci 2 ila 7 gün arasında sürebilmektedir. İkinci el taşıt kredileri, sıfır taşıt kredilerine göre bir kaç gün uzayabilmektedir. Kredi değerlendirme süreleri, tüm kredi paketlerinde ortalama bu şekildedir.

Kredi Başvurularında Ön Onay Süreci

Tüm kredilerin ön onay süreci bulunmaktadır. Krediyi alabilmeniz için hazır durumda olduğunuzu belirten ön onay süreci, kredi kabulü anlamına kesinlikle gelmemektedir. Ancak yolu yarılamak anlamında değerlendirilebilir. Ön onay süreci olumsuz olan kredilerin, kabul edilme şansı yok denecek kadar azdır. Ön onay süreci olumlu olan kredilerin kabul edilme oranı neredeyse %80 civarındadır.

Kredi Başvuru Takibi

Tüm bankaların internet sitelerinde veya mobil uygulamalarında “ Başvurularım “ seçeneği bulunmaktadır. Bu bölümden yapmış olduğunuz kredi başvurularını takip edebilirsiniz. Kredi değerlendirme sürecini burada anlık olarak takip edebilirsiniz. Ayrıca bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bankanız sizi mutlaka SMS aracılığı ile bilgilendirecektir. Ön onay sonuçları genellikle SMS ile gönderilir ve kredi başvuru durumunuz tarafınıza iletilir. Süreç bu şekilde işlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir