Sanayi ve Endüstri Kredisi Veren Bankalar ve Krediler

Kredi Notu Hakkında Yaptırımlar

            Türkiye’de birçok banka endüstriyel şirketlere kredi vermektedir. Türkiye üzerinden konuşursak günümüz ülke ekonomisi iyi denilemeyecek seviyedir. Her geçen gün ülkemizin kredi notu düşürülmektedir. Bu durumdan endüstriyel şirketler ve fabrikalar da etkilenmektedir. Bankaların yüksek faizden kredi vermeleri şirketleri zora sokmaktadırlar. Ülkemizde zaten düşük seviyede yol alan endüstri, ekonominin de etkisiyle gerçekten zor durumdadır.

            Her gün birçok şirketin konkardato ilan etmesiyle haber gündemleri çalkanmaktadır. Enflasyonla topyekün mücadele kapsamında bankaların da bu duruma kayıtsız kalmamaları gerekmektedir. Yüksek faizden verilen kredilerle bankalar adeta endüstriyi bitirme noktasına getirmektedir ve bu nedenle ülke gelişime kapanmaktadır. 

Faizlere Uygulanması Gereken Yöntemler

            Öncelikle bankalardan endüstriyel şirketlere daha düşük orandan faizli kredi verilmeli ve endüstriye kolaylık sağlanmalıdır. Endüstriyel şirketler ise planlama için endüstri mühendislerine yönelmelidir. Endüstri yükseldikçe zaten ülke ekonomisi gelişeceği için kredi notumuz yükselecek, faizler düşücek ve toplu bi gelişme kaydedeceğimiz için bankalar da yükselicektir. Bunun için kredide kolaylık sağlamaları şarttır. Endüstri bir müşteri olarak görülmemeli destek olunmalı ve birlikte hareket edilmelidir yegâne gelişim böyle mümkündür.
            Sonra ise ülke olarak toplu bir üretime geçilmelidir. Bu üretim inşaat sektörüne değil teknoloji üzerinden yükselmelidir. Mevcut durumda büyük şehirlerde alanlar dolmuştur ve doğal güzellik bozulmaya başlanmıştır aynı zamanda Dünya ülkeleri de teknoloji üzerine yatırım yapmaktadır. Bunların hepsi bir bütündür ve endüstriye sağlanan kolaylık gelişmemizde öncü rol oynayacaktır.

Faiz Oranın Yüzdesi Ne Olmalıdır?

            Günümüz ekonomisinde banka kredi yüzdesi denildi mi alacağımız cevap çok sık değişmektedir. Hem Dolar ve Euro’daki artış hem de ithalatın çok olması bu dalgalanmanın başını çekmektedirler. Bu da yatırımcı korkutmaktadır. Korkan yatırımcı endüstriye yönelemez ve bir zincir halinde küçülme meydana gelir. Kredi notu, Dolar kuru, ithalat fazlalığı ve fabrikaların özel sektöre satılması ülke ekonomisini kötü etkilediğinden ve bazı bankaların bunları fırsat bilip normal artması gereken faizin yüzdesini çok daha fazla arttırması büyük bir sorundur.

            %23 oranında olan ve sık sık değişen bu faiz yüzdesi bakımından bankalardan fedakarlık yapılması beklenmektedir. Endüstrinin beklediği faiz yüzdesi %5 oranındadır ve bu faiz oranından alınan kredi sektörün yükselmesine yardımcı olacaktır. Endüstriyel şirketlerden beklenen ise  alınan kredinin değerli kullanılması, sanayi ve teknolojiye yatırım yapılarak ülkenin yükselmesine yardımcı olmalarıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir