Swap işlemlerine sınırlama getirildi

Swap işlemlerine sınırlama getirildi

Doların 7.30 TL seviyesine çıkmasının ardından devletin tüm kurumları bir dizi önlemler almaya başladı. Bunların en başında gelen ise swap işlemlerine sınırlama idi. Beklenen oldu ve düzenleme meyvesini vermeye başladı. 15 Ağustos itibari ile 1 dolar 6 liranın altına kadar geriledi.

BDDK- Bankacılık denetleme ve düzenleme kurulu –  swap işlemleri ile bir takım yenilikler getirdi. Döviz takas işlemlerinin öz kaynak sınırı yüzde 50’den yüzde 25’e indirildi. Böylece döviz takas işlemlerinin hacmi kuru kontrol altına alma amacıyla küçültüldü.

BDDK’dan resmi açıklamada şöyle belirtildi:

“Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %25’ini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenmeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır.”

Vatandaşın son günlerde en çok merak ettiği sorulardan biri olan swap nedir sorusuna yanıt vermek isteriz. sıkça duymaya başladığımız swap işlemlerine sınırlama konusuna da açıklık getirelim:)

Döviz piyasasında swap işlemleri: Belli miktar dövizin aynı anda yapılan tek bir işlemle, farklı vadelere tabi olarak satın alınması ve satılması. Örneğin yurt dışındaki yüksek faiz oranlarından yararlanmak isteyen bir kimseyi ele alalım. Bu kimse döviz piyasasında faaliyet gösteren bir bankadan, önce elindeki ulusal para fonları ile döviz satın alır. Sonra da buna bağlı olarak yapacağı ikinci bir işlemle bu dövizleri, diyelim ki üç ay sonra teslim kaydıyla aynı bankaya geri satar. Böylece bir Spot Piyasa işlemi ile bir Vadeli Döviz İşlemi tek işlem halinde birleştirilmiş, yani farklı vadelere tabi olarak aynı miktar döviz önce satın alınmış sonra satılmış olmaktadır.

Umarız bu tür hamleler dövizin ateşini söndürür ve Türk ekonomisi yara almadan bu süreci hızla atlatır. Bu konuda devletin atacağı adımlar çok önemlidir. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir