Tüp Bebek Tedavisini Sgk Karşılıyor mu?

Tüp Bebek Tedavisini Sgk Karşılıyor mu?

Bebek sahibi olmak isteyen ama çeşitli sağlık sorunları yaşayan veya biyolojik olarak bunu başaramayan çiftler arasında sıkça sorulan Tüp Bebek Tedavisini SGK Karşılıyor mu sorusunun yanıtı vermeye çalışacağız. Tüp bebek Tedavisi, 20 seneden fazla bir zamandır ülkemizde uygulanmakta ve oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Tedavinin doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir. Bu tedavi yönteminin çok pahalı olması, çiftlerin bu alternatif tedaviye yönelmelerini engellemektedir. Devletin bu kapsamda, tüp bebek tedavisini tercih edenlerin yanında olması ve Sosyal Güvenlik Kurumunun tüp bebek tedavisini karşılaması, özellikle son yıllarda bu tedaviye olan ilgiyi gözle görülür oranda artırmıştır. Sgk tüm bebek tedavisi, kurumun öngördüğü şartları yerine getiren herkes için geçerlidir. Sadece Tüp bebek tedavisi katılım payı ödemesini yaparak, bu tedaviyi devlet destekli olarak yapabilirsiniz. Sgk destekli Tüp Bebek Tedavisi detayları aşağıdaki şekildedir.

Tüp bebek tedavisi ( İnvitro Fertilizasyon (IVF) ) Sgk şartları nelerdir?

Sgk Tüp bebek Tedavisi Şartları, çiftleri üzmeyecek şekilde hazırlanmıştır. Yerine getirilmesi oldukça kolay ve pratik olan bu kuralların listesi şu şekildedir:

  • Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlerin, daha önce normal yollar ile bebek sahibi olmayı denedikleri ama bunu yapamadıklarına dair kanıt niteliğinde sağlık raporu sunulması gerekir. Bu rapor sağlık kurulu tarafından incelenir.
  • Normal yollar ile bebek sahibi olmak için, son 3 senedir çeşitli tedaviler görüldüğüne dair sağlık raporu alınması. Ve bu tedavilerden bir sonuç alınamadığına dair rapor istenilmektedir. Rapor, sağlık kurulu tarafından verilmelidir.
  • Kadın yaşı en az 23, en fazla 39 olmalıdır. Bu yaş aralığı haricinde başvuru kabul edilmemektedir.
  • Tüp bebek tedavisinin yapılacağı sağlık kurumunun, mutlaka SGK ile anlaşmalı olması gerekmektedir. SGK anlaşması olmayan kurumlarda işlem yapılamaz.
  • Tüp bebek tedavisi için başvuru yapan kadın ver erkeğin ( her hangi birinin ) en az 5 senelik SGK kaydının olması gerekir. Bu da 900 gün prim ödemeye denk gelmektedir.

Sgk tüp bebek tedavisinin ne kadarını karşılar?

SGK Tüp bebek tedavisi için katılım payı ödemek zorundasınız. İlk denemede %30 katılım payı, ikinci denemede %25, üçüncü denemede ise %20 oranında katılım payı ödeyeceksiniz. Bir örnek ile anlatalım; örneğin tedavi masrafınız 2000 lira tuttu diyelim. İlk deneme için 600 Lira SGK katılım payı ödemiş olursunuz. Katılım payları, tedavi gördüğünüz sağlık merkezince tahsil edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir