Varlık Şirketine Devredilen Banka Borçları

Varlık Şirketine Devredilen Banka Borçları

Bankaya borçlu olan kişilerin en son muhatap olacağı şirketlerdir varlık şirketleri. Mevcut borç 1 veya 2 sene içerisinde ödenmezse ve tüm yasal işlemler yapıldıktan sonra bile borçlu tarafından ödenmediği takdirde, bu borçlar banka tarafından varlık şirketlerine satılır. Sistem bu şekilde işlemektedir. Varlık şirketleri devlet tarafından yetkilendirilen ve lisans verilen şirketlerdir. Her şirket kafasına göre, varlık şirketi olarak hizmet sunamaz. Bunun belli prosedürleri ve şartları bulunmaktadır. Devletin belirleyeceği miktarda maddi teminat gösterilmesi gerekmektedir. Varlık şirketine devredilen banka borçları, bankanın kontrolünden çıkmaktadır.

Varlık Şirketleri Nasıl Çalışır?

Varlık şirketlerinin çalışma tarzından adım adım bahsedelim. Bankaya borçlandınız, kredi veya kredi kartı borcunuzu ödeyemediniz ve banka sizden bu borcu tahsil edebilmek için çeşitli adımlar attı. Önce 2 ay boyunca sizi telefon ve mesajla arayıp borç hatırlatması yapar. 3. Ayın sonunda bu borç ödenmediği takdirde, yasal takibe girersiniz ve icra işlemleri başlatılır. İcra dosyanızın açılmasından sonra yine de ödeme yapmazsanız, haciz işlemleri başlatılır. Üzerinize kayıtlı haciz edilebilecek ve borcu karşılayabilecek her hangi bir mal varlığı veya mevduat yoksa, bankanın yapabileceği hiçbir şey yoktur. Bu durumda, son aşamaya girilirken borcunuz bankanın anlaştığı varlık şirketine devir edilir ve banka aradan çıkar. Varlık şirketleri bazı dönemlerde borç ihalesine girerler. Bankalar ile masaya oturup, mevcut borçları bankadan %2 ila %5 arasında bir miktar ile satın alırlar. Örneğin X şahsın bankaya ödenmemiş ve devam eden 20.000 Lira borcu varsa, varlık şirketi bu borcu bankadan en fazla 1.000 TL karşılığında satın alır ve borçlu ile muhatap olmaya başlar. Borçluya birçok ödeme seçeneği ve indirim imkânı sunar. Örneğin 20.000 lira olan borcu 10.000 lira ve hatta 5.000 TL tahsil ederek kapatır. Bu durumdan hem borçlu, hem de varlık şirketi kazançlı çıkar. Varlık fonuna devredilen banka borçları bu şekilde işlemektedir.

Banka Borcunun Varlık Şirketine Devredilmesi

Banka bir borcu kesin olarak tahsil edemeyeceğine kanaat getirirse, bu borcu varlık şirketine devir eder. Borcun varlık şirketine devredilmesi durumunda, borçluya sms veya email yolu ile bildirim yapılır. Artık banka ile hiçbir işiniz kalmıyor. Ancak unutmamanız gereken bir nokta var ki, artık kara listedesiniz. Ve bu borcun mutlaka ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde borç ödenmediği sürece, kara listeden çıkamayacaksınız. Varlık şirketleri inanılmaz teklifler sunarak, borç ödemenizde yardımcı olmaktadır. Bu teklifleri ciddiye alıp borcunuzu bir an önce kapatma yolunu seçmelisiniz. %50 hatta %80 lere kadar indirim sunan varlık şirketlerinin amacı, sadece borç tahsilatıdır.

Varlık Şirketi ile Anlaşma

Her hangi bir varlık şirketi tarafından aranırsanız, sunacağı teklifi mutlaka değerlendirin. Hatta sizin farklı bir teklifiniz varsa, onu sunun. Mutlaka orta yolu bulup anlaşabilirsiniz. Yani varlık şirketi size 5 teklif ediyorsa, siz 2,5 teklif edip anlaşabilirsiniz. Varlık şirketleri çok yapıcı ve çözüm odaklı firmalardır. Kesinlikle aksi davranmayınız. Her zaman anlaşma yolunu seçerek görüşmenizi devam ettiririn.

Türkiye’deki Varlık Şirketleri

BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ) tarafından yetkilendirilen varlık şirketlerinin sayıları her sene artmaya devam etmektedir. Ağustos 2018 itibari ile Türkiye’de 17 adet Varlık Şirketi bulunmaktadır. Tam liste için : https://www.bddk.org.tr/websitesi/turkce/kuruluslar/varlik_yonetim/varlik_yonetim.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir