Yabancılara Kredi Kartı Veren Bankalar, Yabancılara kredi kartı verilir mi?

Yabancılara Kredi Kartı Veren Bankalar, Yabancılara kredi kartı verilir mi?

Türk vatandaşlarının bile kredi kartı almakta zorlandığı şu günlerde, yabancılar kredi kartı alabilir mi konusunu işlememiz biraz ironik gelebilir belki ama bu konuda sizlerden gelen yoğun istek olduğu için böyle bir konuyu sizlerle paylaşmak istedik. Son yıllarda artan borç yükü hem vatandaşları, hem de bankaları zor durumda bırakmaktadır. Bu yüzden bankalar işi sıkı tutmaya ve kredi kartı verirken kriterleri artırmaya karar verdi. Eskiden yoldan geçeni zorla çevirip kredi kartı veren bankalar, artık kredi kartı verirken, müşterisinin tüm detaylarını incelemektedir.

Yabancılar Kredi Kartı Alabilir mi?

Türkiye’de turist olarak bulunan hiçbir yabancı, Türk bankalarından kredi kartı veya kredi alamaz. Bu kesin ve net bir bilgidir. İstediği kadar para bloke etsin, hiçbir banka kredi kartı vermez. Yabancılar kredi kartı alabilir mi sorusuna verilecek en doğru cevap budur. Ancak bunun bazı şartları bulunmaktadır. Türkiye’de çalışma veya oturum izni olan ve gelir beyan eden yabancılara belli limitler kapsamında kredi kartı verilmektedir. Çalışma izni olan yabancılara kredi kartı veren bankalar vardır. Aylık gelir beyanı karşılığında kredi kartı alabilmektedirler. Bunun haricinde kesinlikle hiçbir şekilde kredi kartı alamazlar.

Yabancıların Kredi Kartı Alma Şartları

Yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz gibi, sadece ülkemizde çalışma izni olan ve gelir beyan belgesi ibraz edebilen yabancılar kredi kartı alabilmektedir. Bunun yanı sıra, bankalar kefil talebinde bulunabilmektedir. Kefilin mutlaka Türk vatandaşı olma şartı vardır. Yabancı birine yabancı uyruklu kefil kabul edilmez. Kredi notu sağlam olan bir Türk vatandaşının kefilliğinde, yabancılar kredi kart alabilir. Ayrıca Türkiye’de ikamet ettiği bölgeden ikametgâh belgesi sunulması şarttır.

Yabancılara Kredi Kartı Veren Bankalar

Yukarıdaki şartları yerine getiren tüm bireysel hizmet veren bankalar, yabancılara kredi kartı sağlayabilmektedir. Yabancılara kredi kartı veren bankalar, kredi kartı limitlerini düşük tutmaktadır. Yüksek limitli kredi kartları verilmemektedir. Bu işlemi Türkiye’de hizmet veren tüm bankalar aracılığı ile yapabilirsiniz ( Ticari ve Kobi bankaları hariç ). Yabancıların kredi kartı başvuruları, direkt banka şubelerinden yapılması gerekmektedir. İnternetten veya mobil şubelerden yapılan yabancı başvurular, belge talebi nedeni ile kabul edilmemektedir.

Yabancılar Kredi Alabilir mi?

Yabancıların kredi kartı alma şartları, kredi alma şartları ile aynıdır. Ancak kredi almaları daha zordur. Kredi tutarı kapsamında miktarı bloke ettirmeleri gerekebilir. Türkiye’de yaşayan ve çalışma izin olan yabancıların, Türk bankalarından kredi çekebilmeleri için çalışma izin belgeleri, gelir belgesi, ikametgah belgesi ibraz etmeleri ve gerek görüldüğü zaman bir miktar maddi bloke yaptırmaları gerekebilir. Aynı zamanda bankalar, kefil talep etme haklarını saklı tutarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir